Mengen Nerededir? Aşçıları İle Ünlü Mengen Nereye Bağlıdır?

0
Advertisement

Mengen nerededir? Yetiştirdiği aşçılar ile ünlü Mengen hangi ilimize bağlıdır? Mengen ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Mengen - Bolu

Mengen; Bolu İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Gökçesu, Pazar köy), 55 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda; kuzeyden Zonguldak’ın Devrek, doğudan Karabük İli’nin Eskipazar, güneyden ilin Gerede ve Merkez, batıdan Yağılca ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları genelde engebeli bir yapıdadır. Güneydoğudaki Gökçeler Dağı’nın kuzey etekleri ilçe topraklarına sokulur. Yükselti 1.500 m dolayındadır. Batıda, kuzeyde Bolu Dağları’nın uzantılarının oluşturduğu engebeler görülür. Gökçesu Bucağı’nın kuzeyindeki tepe (1.207 m) kuzeyde Keçikıran Tepesi (1.656 m), kuzey doğudaki Kocasivri Tepe (1.761 m), ilçe topraklarının ortalarında yer alan yayla düzlükleri (1.000 m) başlıca yükseltilerdir. Yayla üzerinde Mengen Oluğu adı verilen çöküntü havzası yer alır. Bu oluğun bulunduğu alan, Türkiye’nin en önemli deprem kuşağı üzerindedir. Mengen Çayı ve kolları ilçenin başlıca ırmağıdır.

Karadeniz ikliminin etkisi azalır, karasal iklim özellikleri görülmeye başlar, iklim sertleşir. Yıllık ortalama sıcaklık 8°C, yıllık ortalama yağış tutan 600-650 mm’dir. Ormanların yapısı büyük oranda bozulmuş, tarla açma ve yerleşimler sonucu parçalanmıştır. Kayın, meşe, karaçam, ormanların başlıca türlerini oluşturur.

Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, mısır, arpa, fiğ, kuru fasulye, patates, kuru soğan, elma, armut yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Koyun ve sığır yetiştiriciliğinin yanı sıra tavukçuluk gelişmektedir. Manganez yatakları vardır. Mengen Çayı vadisinde, deniz yüzeyinden 580 m yükseklikte kuru olan ilçe merkezi, il merkezine 54 km uzaklıktadır.

Advertisement

Aşçılık

Mengen, aşçıları ve her yıl düzenlediği yemek festivali ile ünlüdür. Mengen’de yetişmiş şefler, Türkiye’nin her yerindeki en iyi otellerde bulunabilir. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirler arasındaki tarihi seyahat güzergahı üzerinde yer alan kasaba, şehirler arası seyahat edenler için popüler bir konaklama noktasıdır.

Mengen, geleneksel yaşam tarzının devam ettiği, çevresindeki dağlık bölgenin en büyük ovası ve ormanlık bir ilçesidir. Köy düğünlerinde köçek geleneğinin Türkiye’de yaygın olarak devam ettiği ender yerlerden biridir . Köçek, ağustos ayında yemek festivalinde de sahne alır.

Mengen, Ankara’ya 180 km uzaklıktadır ve şehir halkı için popüler bir hafta sonu inziva yeridir. Avcılık, ilçede popüler bir ziyaretçi sporudur. Yaz aylarında, şehrin yukarısındaki yüksek kırlardaki yürüyüş parkurları popüler hale gelir.

Kasaba, aşçılık geleneğini belirgin bir şekilde tanıtıyor; ilçe genelinde birçok reklam panosu ve gülümseyen şeflerin heykellerini donatıyor. Mengen’de akşam yemeği , geleneksel anason içeceği olan Türk rakısı eşliğinde servis edilen ızgara etler ve pilavdır. Ancak Mengen bir bütün olarak Türkiye’ye şefler yetiştirip ihraç etse de, küçük kasabada o kadar da çok restoran olmaması ilginçtir.


Leave A Reply