Merhamet İle İlgili Kompoziyon

0
Advertisement

Merhamet duygusunu anlatan, hayatımızdaki yeri ve merhamet ile ilgili kompozisyon örneği. Kompozisyon örnekleri.

YÜCE DUYGU
Merhametli ya da zalim oluş … İşte insanlara toplum içindeki yerlerini hazırlayan iki nitelik. Merhamet duygusal bir durumdur. İnsanlar çoğunlukla güç durumda bulunanlara karşı bir acıma duyarak yardım etmek isterler. Şairin de dediği gibi:
«Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim
Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte. yerim,»

Toplumda öyle kimseler vardır ki bunlar, gerçekten acınacak bir durumdadır. Örneğin, yaşam uğraşında herhangi bir organını yitiren, felakete uğrayan kimselerin ellerinden tutmak, onlara yardım etmek elbette iyi bir şeydir.

Ancak bazı kişiler, yapmacık hareketlerle yardıma muhtaçmış gibi görünüp karşısındakilerin merhametlerinden yararlanmak isterler. Günlük yaşantımız da, sık sık rastladığımız, çalışabilecek durumdaki dilencileri bunlardan sayabiliriz, Şayet bu ve buna benzerlere acırsak, kimse çalışmak zahmetine katlanmaz. Bu aşırı merhamet sonucu da insanlar haylaz olur, asalak olur, kötü yollara sapar .. Bunun da zararlarını sonunda hepimiz görürüz.

Atalarımızın : «Merhametten maraz hasıl olur.» sözü üzerine parmağımızı basmak gerekir. Merhamet iyi, yüce, kutsal bir duygudur. Fakat ölçülü ve yerinde kullanılmazsa zararlı olur kanısındayım.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply