Meridyen Nedir?

0
Advertisement

Meridyen ne demek? Merdiyenlerin özellikleri, tanımı ve merdiyenler ile ilgili kısa ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız.

meridyenMERİDYEN, ekvatoru dik olarak kestiği ve iki kutup noktasından geçerek dünyayı çevrelediği varsayılan dairelerin her birine verilen isimdir.

Meridyen yaylarının sayısı 360, aralarındaki açıklığın açısal değeri ise l°’dir. 19. yüzyıl sonlarında, Greenwich Rasathanesi’nden geçen meridyen, başlangıç meridyeni olarak kabul edilip 0°’ye düşürüldü, doğu ve batısındaki öteki meridyenler de 180’e kadar derecelendirildi. Bu derecelendirme ile saat sorunlarının bir formüle bağlanması, iki nokta arasındaki gerçek saat farkının, saat dilimlerinin ve tarih değiştirme çizgisinin saptanması, ayrıca boylam hesaplarının yapılabilmesi olanaklı oldu.

Meridyen yaylarının boyları birbirine eşit olup, iki meridyen dairesi arasındaki uzaklık, ekvator çemberi üzerinde 111 km’dir. Kutuplara doğru yaklaştıkça uzaklık azalır. Bu değer 15 derece paraleli üzerinde 107 iken 30 derece paraleli üzerinde 96, 45 derece paraleli üzerinde 78, 75 derece paralelinde 29 km dolaylarındadır. Güney ışınlarının bir yere dike yakın vurduğu meridyene öğle merdiyeni, 180 derece doğu ve batıdaki uzaklığa da gece meridyeni denir.

Advertisement

Leave A Reply