Mermi Hakkında Bilgi

0

Mermi ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Mermi nedir iç yapısı nasıldır ve nasıl çalışır?

Çeşitli silahlarla atılan çelik, kurşun tanelere «mermi» denir. Tabanca, tüfek, makinalı tüfek, top için ayrı cins, ayrı büyüklükte mermiler vardır.
mermi
Top mermilerinin büyüklüğü çaplarına göre milimetre île, tüfek ve tabanca mermilerinin çapı da «kalibre» (2,54 santim’lik uzunluğun karşıtı olan «inç»in yüzde biri) ile ölçülür. Tüfek mermilerinin hızı saniyede 300 metre ile 1.500 metre arasında değişir. Mermiler kovanda patlayan barutun tepkisiyle giderler.

Advertisement

Top mermilerinin «tahrip mermisi», «zırh delici», «izli mermi» gibi çeşitleri vardır. Tüfeklerde kullanılan «dumdum» mermisi tehlikeli yaralar açar. Bazoka gibi silâhların mermisi birer füzedir. Havan toplarının mermisi uçak bombasına benzer Uzaktan idare edilen büyük savaş füzelerine de «güdümlü mermi» denilir.

İzli mermiler hedefe giderken arkalarında iz bırakırlar. Bu iz, mermilere konan özel bir maddeyle sağlanır. İzli mermiler daha çok uçaksavar silâhlarında kullanılır.
Zırh Delici Mermi
Mermilerin çoğu kurşundan yapılır. Ancak, hedefe çarpınca şeklini kaybetmemesi için, mermilerde kullanılan kurşun antimon karıştırılarak sertleştirilir Çok hızla gidecek mermilerin ise sadece çekirdekleri kurşundur. Bu kurşun, bakır-nikel karışımı bir ceketle korunur. Bazı mermilerde de kurşun çekirdek ba-kır-çinko alaşımı bir ceketle kaplanır. Zırh delici mermilerin çekirdeği çeliktendir.


Leave A Reply