Mersin Balığının Özellikleri

0
Advertisement

Özellikle yumurtalarından havyar yapılması sebebi ile oldukça kıymetli bir av balığı olan Mersin Balığı özellikleri ve çeşitleri ile ilgili bilgiler.

Mersin Balığı

Yumurtasından kara havyar yapılan büyük bir balıktır. Kuzey Yarım küresi’nde soğuk ve ılık denizlerin 150 metre kadar derinliğindeki sularında yaşar. 20’den çok çeşidi olan bu balıkların sırtları koyu esmer, boz, ya da siyah olur, karınları gümüş gibi parlak beyazdır. İki yanında, iri, beyaz kemik pullarından çıkıntılar vardır.

Mersin balıklarının kıyılarımızda yaşayanlarının uzunluğu 2 metre kadardır. Uzunluğu 6 metreye varan mersin balıkları da vardır. Mersin balıkları dipteki deniz hayvanlarını yiyerek beslenirler. Kışı kıyıların az derin yerlerinde geçirirler, mart gelince, yumurtlamak üzere, tatlı sulara girerler. Yumurtalar 1-3 mm. çapındadır. Dişisi bunları çakıllı kumlu, taşlı yerlere bırakır. Yumurtaların gelişmesi 3-10 gün kadar sürer. Baharda yumurtlamak üzere nehirlere giren mersin balıklarını balıkçılar avlarlar, henüz gelişmemiş yumurtalarından havyar yapılır.

Mersin balıklarının kıyılarımızda yaşayan çeşitleri şunlardır:

Advertisement

Mersin morinası. — Boyu 3 m., hattâ daha uzun olur.

Şip balığı. — Boyu 2 m. kadardır.

Çukaçiga balığı. — |3oyu 1 m. kadardır.

Rusmersini (karaca balığı). — Boyu 2 metre kadardır. Burrçu kısa, yuvarlaktır

Advertisement

Kolan balığı. — Boyu 3 m. kadardır. Burnu sivridir.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?