Mescid i Haram Nedir?

0
Advertisement

İslamiyet dininin önemli ve kutsal mekanlarından sayılan Mescid-i Haram nerededir? Mescid-i Haram ile ilgili genel bilgiler

Mescid-i Haram

MESCİD-İ HARAM, Mekke’de Kâbe’nin bulunduğu alandaki cami. Bir Hadise göre, burada kılınan namazın özel bir değeri vardır. Kabe, Zemzem ve Makamı İbrahim bu caminin birer bölümleridir.

Mescidi Haram, Müslümanlar dışında herkese yasaklanan anlamına da gelip caminin yanı sıra tüm Mekke’yi kapsar. Kuran’nın birçok yerinde Mescidi Haram bu anlamıyla kullanılır. Hicretin 8. yılında Hz. Muhammed tarafından yaptırılan (630) Mescid-i Haram, Halife Ömer ve Osman dönemlerinde çevresindeki evler yıkılarak genişletildi ve bazı bölmeler eklendi. Öteki halifeler zamanında daha da genişletilen cami esas biçimini Osmanlı Sultanı II. Selim döneminde aldı (1572-1577).

Caminin kuzeybatı tarafı 164 metre, güney 166 metre, kuzey 108 metre, güneybatı tarafı 109 metre, köşe açıları biraz kapalı olup yaklaşık dikdörtgen biçimindedir. Cami, yüzyıllar boyunca İslam kültürünün merkezi oldu, çevresinde okullar medreseler yapıldı. Dört büyük mezhebin imamlarının makamları (ders verdikleri yerler) da bu caminin çevresinde olup Müslümanlar tarafından önemli ziyaret yerlerinden biri olarak kabul edilir.

Advertisement

Leave A Reply