Mescidi Aksa Nedir, Neden Önemlidir? Mescidi Aksa Hakkında İlginç Bilgiler

0
Advertisement

Mescid-i Aksa neden önemlidir? Mescid-i Aksa’nın özellikleri, muhtemelen hakkında bilmediğiniz gerçekler. Mescid-i Aksa İle İlgili Bilgiler

Mescid-i Aksa İle İlgili Bilgiler

1. Müslümanların ilk Kıblesiydi

Mescid-i Aksa İslam dininde en kutsal yerlerden biridir. Müslümanlar artık Suudi Arabistan’daki Kâbe‘yi kıble olarak kullansa da bu hep böyle değildi. Önceleri Mescid-i Aksa namaz kılmak için kıble olarak kullanılıyordu.

Daha sonra, Bakara Suresi‘nde verilen talimatla Kabe kıble olarak kullanılmaya başlandı.

2. Tek bir cami değildir

Mescid-i Aksa sık sık tek bir yapı olarak düşünülürken, bulunduğu alanda aslında birkaç camiden vardır. Karışıklığı önlemek için, Mescid-i Aksa’nın bulunduğu daha geniş bir alan, genellikle Al-Haram Ash-Sharif (Soylu Koruma Alanı) olarak anılır.


3. Kubbesinin tarihteki ilk İslam kubbelerinden biri olduğu söylenir

Efsanevi altın kubbe muhtemelen Mescid-i Aksa denilince akla ilk gelen şeydir. Caminin kubbesi, İslam mimarisinde kullanılmaya başlanan ve İslam camilerinin ilk kubbesi olarak biliniyor.

Advertisement

Başlangıçta tahtadan yapılmış olan kubbe daha sonra mermer parçalarla süslenmiştir ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından dikkat çekici bir altın tabaka ile kaplanmıştır.

4. Önemli bir bilim adamı, bir zamanlar burada yaşadı ve bir başyapıtı yazdı.

İranlı ünlü teolog, hukukçu ve filozof olan Ebu Hamid Gazali’nin, bir süre Mescid-i Aksa’da yaşamış olduğu söylenir. Bazı tarihçiler tarafından Hz. Muhammed’ten bu yana tarihteki en etkili Müslümanlardan biri olarak bahsedilmektedir.

Orada, İslam edebiyatının en büyük eserlerinden, Müslüman dünyasındaki en çok okunan kitaplardan biri olarak kabul edilen Ihyaa Ulum Al-Din adlı kitabını (Dini Bilimin Yeniden Doğuşu) yazdı.

5. Caminin kendine ait kütüphanesi vardır

Mescid-i Aksa Kütüphanesi, 1923 yılında kurulmuştur. İslam ve Arap çalışmalarındaki değerli el yazmaları ve yayınlanmış eserlerin bulunduğu bir koleksiyondur.

6. Müslümanlar, burasının bir mucizeye tanık olduğuna inanıyor

Müslümanlar, İslam takvimindeki en önemli olaylardan biri olan, Miraç olarak bilinen “Gece Yolculuğu” sırasında Peygamber Efendimizin Mekke’deki Kutsal Camii’den Mescid-i Aksa’ya gönderildiğine inanıyorlar.

Advertisement

Miraç sırasında Hz. Muhammed Mekke’den Kudüs’e, sonra Cennete kadar yükselen Burak üzerinde yolculuk etmiştir.

7. Mescid-i Aksa pek çok şiddet eylemine tanık olmuştur.

İsrail ateşkesinden önce cami birkaç kez yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir.

700’lü yıllarda, cami Kudüs’ü yıkan bir dizi depremle zarar gördü.

İsrail ordusu Kudüs’ü 1967’de işgal ettikten sonra burası çeşitli şiddet eylemlerine tanık oldu.

1969’da, Avustralyalı Denis Michael Rohan caminin minaresine ateş açtı. 1982’de Alan Goodman – Yahudi bir Amerikalı İsrail askeri – camideki Müslümanlara ateş açarak iki kişiyi öldürdü ve 11 kişiyi yaraladı.

Kaynak 2 – Mescidi Aksa Nedir?

Mescid-i Aksa

MESCİD-İ AKSA, Kudüs Kenti’nin en büyük camisi. Ulu Cami adıyla da bilinir.

Emeviler zamanında Halife Abdülmelik Harem-i Şerif diye adlandırılan ve Peygamberin üzerine ayağı ile bastığı söylenen bir taşın üstüne Mescidi Aksa’yı yaptırdı. Bundan dolayı kutsal olarak kabul edilen cami Abbasi halifelerinden Mansur tarafından 757′ de yeniden yaptırıldı.

Kudüs Latin Kralığı döneminde bazı değişikliklere uğradı, daha sonra Selahattin Eyyubi tarafından onartıldı. 1520’de Kanuni Sultan Süleyman‘ın tahta geçmesiyle yeniden düzenlenen caminin pencerelerine alçı yuvalar içine yerleştirilen renkli camlar taktırıldı, duvarlarına çini döşetildi. Caminin bugünkü özelliğini bu çini kaplamalar verir.


Leave A Reply