Meşe Kabuğu Ne İşe Yarar? Yararları Kullanım Şekli Nasıldır? Yan Etkileri

0

Meşe kabuğu ne için ve nasıl kullanılır? Meşe kabuğu çayı nasıl hazırlanır? Meşe kabuğu ne işe yarar, yararları ve yan etkileri nelerdir?

Meşe kabuğu nedir?

Meşe kabuğu (Quercus alba), Kuzey Amerika’ya özgü tipik beyaz meşe çeşitleri olan Fagaceae ailesinin ağaçlarından gelir. İç kabuktan ve ağaçta oluşan ağaç uru olarak bilinen yuvarlak büyümelerden elde edilir. Meşe kabuğu topikal ve oral kullanım için kurutulabilir ve toz haline getirilebilir ve tarih boyunca tıbbi amaçlar için kullanılmıştır.

Meşe Kabuğu

Topikal uygulamaların iltihabı bastırdığı ve kaşıntılı cildi yatıştırdığı düşünülürken, meşe kabuğu çayı ishali, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, bronşit, iştah kaybı ve artriti tedavi etmek için kullanılır.

Meşe kabuğunun tıbbi özellikleri, özellikle tanenlerde doğal olarak oluşan çeşitli bileşiklerin kaynaklandığı düşünülmektedir. İlginç bir şekilde, bazı şarapların yüksek tanen içeriği tipik olarak meşe fıçılarda şarap yaşlandırmanın bir sonucudur.

Meşe kabuğu toz, çay, hap ve sıvı ekstrakt olarak satılmaktadır. Beyaz meşe veya Quercus cinsinin robur, korteks sessilifora ve pedunculata dahil olmak üzere farklı çeşitleri olarak etiketlenebilir.

Yararları ve kullanımları

Meşe kabuğunun ana kullanımları, diş eti kanamaları ve hemoroidler gibi enflamatuar durumların tedavisi ile ilgilidir. Akut ishali tedavi etmek için de kullanılır.

Ancak, önerilen faydalarını destekleyecek çok az araştırma var.

Cilt tahrişi

Meşe kabuğu, hasatın türüne ve zamanına bağlı olarak % 20’ye kadar tanen içerebilir. Tanenler vücut dokularını daraltmak için ciltte proteinlere bağlanan büzücü veya ajan olarak işlev görürler, bu nedenle gözenekleri sıkılaştırır ve tahriş olmuş alanları kuruturlar.

Meşe kabuğundaki tanenlerin, özellikle enflamatuar bileşiklerin salınımını inhibe ettiği görülmüştür. Bakteri büyümesinde yer alan proteinlerle bağlanarak antibakteriyel özellikler de sergileyebilirler. Tanenlerin bu spesifik özellikleri, cilt tahrişi ve yaralarının tedavisinde meşe kabuğunun olası topikal kullanımlarından sorumludur.

Hemoroitler veya anal bölge etrafındaki şişmiş damarlarda yaraları kurutmak için bazen, meşe kabuğu tozu ile karıştırılmış suda yıkanarak tedavi edilir. Meşe kabuğu ayrıca yaralar, tahriş olmuş diş etleri ve dişler ve enfeksiyon riski altındaki yanıklar için büzücü ve antibakteriyel özellikleri için kullanılır. Gargara şeklinde veya topikal olarak uygulanabilir.

Bir test tüpü çalışması, meşe kabuğu ve diğer ekstraktlardan oluşan bir merhemin, Staphylococcus aureus dahil olmak üzere ilaca dirençli bakterilere karşı etkili olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, bu antibakteriyel etkilerden meşe kabuğu veya diğer ekstraktlardan birinin sorumlu olup olmadığı belirlenemez. Bu nedenle, meşe kabuğunun güvenliğini ve etkinliğini anlamak için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır.

Cilt tahrişinde yatıştırıcı olarak meşe kabuğu kullanımı yaygın olsa da, bu amaçla kullanımı ile ilgili araştırmalar nadirdir. Bazı durumlarda, meşe kabuğu, özellikle çatlak ciltlerde kullanıldığında tahrişi ağırlaştırabilir.

Meşe Kabuğu

İshal

Topikal uygulamalarına ek olarak, meşe kabuğunun yutulduğunda iyileştirici faydalar sağladığı düşünülmektedir. Özellikle meşe kabuğu çayı, antibakteriyel özellikleri nedeniyle ishali tedavi etmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Test tüpü çalışmaları, meşe kabuğunun mide rahatsızlığına ve E.coli de dahil olmak üzere gevşek dışkılara yol açabilen bakterilerle savaşmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Tanen bileşikleri ayrıca bağırsak astarını güçlendirebilir ve sulu dışkıları önleyebilir. Dahası, insanlarda yapılan araştırmalar ishali tedavi etmek için tanen kullanımını desteklemektedir.

Akut diyare olan 60 çocukta yapılan bir çalışmada, rehidrasyon rejimi ile birlikte tanen takviyesi alanların, 24 saat sonra taban önemli ölçüde daha az dışkıya sahip oldukları bulunmuştur. Bununla birlikte, takviye ve rehidrasyon alan hastalar arasında tedavi sonrası medyan ishal süresinde, yeni rehidrasyon alanlara kıyasla anlamlı bir fark yoktu. Bu sonuçlar ilginç olmakla birlikte, hiçbir çalışma özellikle meşe kabuğundaki bileşiklere odaklanmamıştır.

Bu nedenle, meşe kabuğu çayı ve diğer ürünlerin uzun süreli kullanımının ishal tedavisinde güvenli ve etkili olup olmadığı belirsizdir.

Antioksidan aktivite

Meşe kabuğundaki ellagitanninler ve roburinler gibi bazı bileşikler antioksidanlar olarak işlev görebilir. Antioksidanlar vücudunuzu, serbest radikaller adı verilen reaktif moleküllerin neden olduğu altta yatan hasardan korur. Bu bileşiklerin antioksidan aktivitesinin kalp ve karaciğer sağlığını arttırdığı ve muhtemelen antikanser etkileri sunduğu düşünülmektedir.

Meşe kabuğundan elde edilen ellagitanninler üzerine yapılan bir çalışmada, yüksek yağlı, yüksek karbonhidrat diyeti yerken 12 hafta boyunca meşe kabuğu ekstresi alan sıçanların, ekstraktı almayan sıçanlarla karşılaştırıldığında, kalp ve karaciğer fonksiyonunda iyileşmeler yaşadıkları bulunmuştur.

Geçici karaciğer yetmezliği olan 75 yetişkinde yapılan bir başka çalışmada, 12 hafta boyunca meşe odunu özü alanların, takviye almayanlara kıyasla karaciğer fonksiyon belirteçlerinde önemli ölçüde daha iyi iyileşmeler olduğu bulundu.

Bununla birlikte, ellagitanninlerin ve yan ürünlerinin vücutta bulunabilirliği kişiye göre değişir. Bu nedenle, meşe kabuğu herkes için aynı faydaları sağlamayabilir. Meşe kabuğu ürünlerinin uzun süreli kullanımının güvenliğini anlamak için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır.

Yan etkiler ve önlemler

Bugüne kadar, meşe kabuğu çayı, takviyeleri ve losyonların tüm olası yan etkilerini tanımlamak için yeterli araştırma yoktur.

Meşe kabuğu kısa süreli alındığında, özellikle akut diyare tedavisi için 3-4 gün ve doğrudan cilde uygulandığında 2-3 hafta güvenli kabul edilir.

Kişisel açıklamalar, meşe kabuğunun oral formlarının mide rahatsızlığına ve ishale neden olabileceğini düşündürmektedir. Bu arada, topikal meşe kabuğu uygulamaları özellikle çok tahriş olmuş veya hasar görmüş ciltlerde kullanıldığında cilt tahrişine veya egzama gibi kötüleşen durumlara yol açabilir.

Ek olarak, yüksek dozlar ve / veya meşe kabuğunun uzun süreli kullanımı böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını kötüleştirebilir.

Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, vücut ağırlığının kilogramı başına 15 mg meşe kabuğu ekstresi (kg başına 33 mg) dozlarının böbrek hasarına yol açtığı bulundu.

Meşe Kabuğu

Dozaj ve Nasıl alınır?

Meşe kabuğunun insanlarda kullanımı ile ilgili araştırma eksikliği nedeniyle, önerilen bir doz yoktur. Meşe kabuğu hapları, tentürler, çaylar ve losyonlar üzerinde verilen talimatlar büyük ölçüde değişir. Daha iyi emilim için, bazı talimatlar meşe kabuğu takviyeleri veya çayları yiyecekle birlikte almamanızı önerir.

Avrupa İlaç Ajansı’na göre, iç ve dış kullanım için farklı amaçlar için genellikle tavsiye edilen meşe kabuğu dozajları şunlardır.

Dahili kullanımlar
  • Oral takviyeler: günde 3 grama kadar
  • Çaylar (ishal için): günde 3 defaya kadar 1 bardak (250 mL) meşe kabuğu çayı veya günde 3 gram eşdeğeri
  • Süre: 3-4 gün
Harici kullanımlar
  • Banyolar (hemoroid veya cilt tahrişleri için): Banyoya eklemeden önce 4 bardak (1 litre) suda kaynatılmış 5 gram meşe kabuğu
  • Cilt durulamaları veya gargaralar (cilt tahrişleri veya boğaz ağrısı için): 4 bardak (1 litre) suda kaynatılmış 20 gram meşe kabuğu
  • Süre: 2-3 hafta

Meşe kabuğu çayı nasıl yapılır?

Meşe kabuğu çayı gevşek yaprak veya çay poşeti formunda mevcuttur. Bunu yapmak için, 1 fincan (250 mL) sıcak suya bir çay poşeti koyun. Ayrıca birkaç bardak suda 3 gram (3/4 tatlı kaşığı) kurutulmuş meşe kabuğu kaynatabilirsiniz.

Aşırı doz

Meşe kabuğu aşırı dozunun bilinen bir raporu yoktur. Yine de, etiketteki talimatlara uymak önemlidir. Meşe kabuğunun uzun süreli kullanımı hakkında endişeler olduğundan, almadan önce bir sağlık uzmanına danışın.

Etkileşimler

Meşe kabuğunun diğer ilaçlar veya takviyelerle etkileşime girdiğine dair herhangi bir rapor bulunmamaktadır. Bununla birlikte, tanenler demir emilimini engelleyebileceğinden, demir takviyeleri ile meşe kabuğu almamak en iyisidir.

Depolama ve taşıma

Meşe kabuğu çayı, takviyeleri ve losyonlar oda sıcaklığında serin ve kuru bir yerde tutulmalıdır. Bu ürünlerin raf ömrü değişir ve etikette listelenmelidir.

Hamilelik ve emzirme

Hamile ve emziren kadınlar arasında meşe kabuğu preparatlarının güvenliği hakkında yeterli bilgi yoktur. Bu nedenle, meşe kabuğu bu popülasyonlar tarafından kullanılmamalıdır.

Belirli popülasyonlarda kullanım

Meşe kabuğu kısa süreler için tavsiye edilen miktarlarda kullanıldığında genellikle güvenlidir, ancak belirli popülasyonlardaki güvenliği büyük ölçüde bilinmemektedir. Meşe kabuğunun böbrek veya karaciğer fonksiyon bozukluğu olan bireyler için güvensiz olduğuna dair endişeler vardır. Bu nedenle bu gruplardan kaçınılmalıdır.

Etkileri ile ilgili araştırma eksikliği nedeniyle, çocuklar, yaşlı yetişkinler ve altta yatan sağlık koşulları olan kişiler, bir doktor söylemedikçe meşe kabuğu kullanmamalıdır.

Alternatifler

Meşe kabuğu çayının kısa süreli kullanımı akut ishale yardımcı olabilir, ancak bilinmeyen yan etkileri olmayan diğer yiyecekler de yardımcı olabilir. Örneğin, muz, elma püresi, beyaz pirinç veya tost gibi yiyecekler yemek, akut ishali iyileştirebilir. Reçetesiz satılan ilaçlar da etkilidir.

Meşe kabuğunun topikal kullanımı için tamamen doğal alternatifler arasında cadı fındığı, salatalık, elma sirkesi ve gül suyu bulunur. Bu öğeler benzer büzücü özellikler içerir, ancak dikkatle kullanılmalıdır.


Leave A Reply