Mesudiye Nerededir?

0

Mesudiye nerededir? Mesudiye hangi ilimize bağlıdır? Mesudiye ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

mesudiyeMesudiye; Ordu İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Topçum, Yeşilce), 58 köyü vardır. İlin güneydoğusunda; kuzeyden Gölköy, Ulubey ve Merkez, doğu ve güneyden Sivas’ın Koyulhisar, batıdan Tokat’ın Reşadiye ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları batıdaki Canik Dağları’ nın doğu uzantılarıyla, doğudaki Giresun Dağları’nın batı uzantılarının oluşturduğu dağlık alanda uzanır. Güneydoğuda İğdir Dağı (2.189 m), batıda Çaltepe (1.722 m), güneybatıda Erdembaba Tepesi (2.181 m), orta bölümde Ortatepe (1.832 m), kuzeydoğuda Dikilsırt Tepesi (1.826 m), doğuda Karagöl Dağı (3.107 m) ve daha batıdaki Aşıttepe (2.569 m), önemli yükseltilerdir. İlçe toprakları Melet Irmağı ve kollan tarafından derin bir biçimde yarılmıştır. Karagöl Dağı’nın dorukları sürekli buzullarla kaplıdır. Karadeniz ikliminin etkisi altındaki ilçede her mevsim yağış görülür. Yazlar serin, kışlar ılık geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 8-9°C, yağış tutan 500-550 mm’dir. Kuzeyde ormanlar iç kesimlerde bozkırlar doğal bitki örtüsünü oluşturur. Aşın yararlanma nedeniyle ormanların verim gücü düşmüştür. Kayın, göknar, ladin, gürgen, çam, ormanların başlıca ağaç türleridir. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Koyun ve sığır beslenir. Demir yatakları vardır. El dokumacılığı, değirmen taşı işçiliği el sanatları arasındadır.

Ordu-Koyulhisar Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 1.065 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 115 km uzaklıktadır.


Leave A Reply