Metazoa Ne Demek?

0

Metazoa ne demektir? Metazoa terimi ile ilgili genel ve tanımlayıcı bilgilerin yer aldığı yazımız.

Metazoa

METAZOA, çok sayıda ve birbirinden değişik biçim ve büyüklükte hücreden oluşmuş canlıları kapsayan hayvanlar aleminin bir alt alemi.

Bu alt alemde 21 filum ve yaklaşık 1 milyon tür yer alır. En önemli filumları: Süngerleri içine alan Parazoa (Spengiida), deniz mercanlarını, denizanasını içine alan Coelenterata (Cnidaria), yassıkurtları içine alan Platyhelminthes, şeritleri içine alan Nemertina (Nemertea, Rhynchocolea), yuvarlakkurtları içine alan Aschelminthes, böcekleri ve kabukluları içine alan Arthropoda, denizkestanesi ve denizyıldızını içine alan Echinodermata ve tüm omurgalı hayvanları içine alan Chordata.

Metazoanın vücudu üç hücre tabakasından (endoderm, ektoderm ve mezoderm) farklılaşarak oluşur. Bu üç tabakaya “tohumlu tabakalar” adı verilir. Ergin hayvanların tüm organları ve dokuları bu üç tabakadan hücre bölünmesi, hücre göçü ve kıvrılma sonucu oluşur. Ektodermden vücudun en dış katmanları (deri) ve sinir sistemi, endodermden epitel hücreler, sindirim sisteminin iç yüzeyi, pankreas, karaciğer gibi organlar ve çeşitli salgı bezleri, mezodermden bu iki tabakanın arasında kalan tüm bölümler, kaslar, kemikler, bağ dokuları, üreme, boşaltım ve dolaşım sistemleri oluşur.


Leave A Reply