Mexico City Nerededir? Şehrin Özellikleri ve Mexico City Tarihi

0
Advertisement

Mexico City hangi ülkededir? Mexico City şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Meksika Mexico City hakkında bilgi.

Mexico City

Kaynak: pixabay.com

Mexico City; Meksika’nın ve Meksika Federal Bölgesi’nin başkentidir. Orta bölgedeki Anahuac Yaylası’nın güney ucunda, deniz düzeyinden 2.380 m yükseltide, Veracruz’un 322 km batı-kuzeybatısında yer alır. Çevresi dağlıktır. Dorukları karla kaplı Popocatepetl (5.452 m) Ixtacihuatl (5.286 m) tepeleri, kentin yer aldığı havzanın çevresindedir. Kent, Meksika Vadisi’nde Texcoco Gölü’nün eski yatağında kuruludur. Önemli bir kırık çizgisi ve çöküntü havzası üzerinde bulunması nedeniyle, deprem ve çöküntüler meydana gelir.

Eski bir Aztek yerleşiminin kalıntıları üzerine kurulan kent ve çevresi, 1700’lü yıllarda başlanan kanal sistemiyle Texcoco Gölü’nün yol açtığı sel ve taşkınlara karşı korunmuş olup göl havzasına toplanan ve kanal sistemiyle denetim altına alınan sular, kentin su ve elektrik enerjisi gereksinimini karşılar. Tropik kuşakta olmasına’ karşın, yükselti nedeniyle oldukça ılıman bir iklim egemendir. Yıllık ortalama sıcaklık, soğuk aylarda 10°C, sıcak aylarda 21°C, yağış tutarı 700 mm’dir. Nisan-eylül arasında görülen yağışlı mevsim, ekimden marta kadar kurak döneme dönüşür ve toz fırtınaları görülür.

Kurulduğundan bu yana hızla gelişen, günümüzde nüfusu 20 milyona yaklaşan büyük bir metropolitana dönüşen México City, ülkenin ticaret, endüstri, maliye, ulaştırma, kültürel, vedinsel merkezidir. Dokuma, kimya, çelik, alüminyum, çimento, besin, konfeksiyon, alkolsüz içkiler, sigara, deri, lastik, mobilya, ev gereçleri ve elektrik donanımı önde gelen endüstri dallarıdır. Latin Amerika’nın en büyük basın-yayın etkinliklerinin odak noktasıdır. Birçok uluslararası bankanın şubeleri buradadır. Latin Amerika finans yaşamında etkili rol oynar. Turizm hızla gelişmektedir. Kara, demir, hava yollarıyla ülke içi0 ve uluslararası bağlantıları vardır.

Mexico City

Kaynak: pixabay.com

Tarih.

México, 1352’te Aztekler tarafından Texcoco Gölü kıyısında Tenochtitlan adıyla kuruldu. 1327’de bazı yerli boyları da, yörede Tlaltelolco adıyla başka bir kent kurdular. 1519’da İspanyolların gelmesiyle iki kent birleşti. Anahuac Krallığı’nın yönetsel ve dinsel merkezi oldu. 1521’de, İspanyol Cortes ve adamlan kenti ele geçirdiler. Azteklerin kurduğu kent kalıntıları üzerinde, Yeni İspanya adını verdikleri eyaletin başkentini kurdular. 1821’de, Meksika Bağımsızlık Savaşı’ nın başlamasına kadar İspanyol egemenliğinde kaldı. 1847’de, General Benito Juárez tarafından yabancı güçlerden temizlendi, 18 Kasım 1824’te, resmen Meksika Devleti’nin başkenti seçildi.

Advertisement

Leave A Reply