Meyveli Saksonya Tartı Tarifi

0

Meyveli Saksonya Tartı nasıl yapılır? Meyveli tart tarifleri, malzemeler, ipuçları. Meyveli tatlı tarifleri.

Kullanılacak malzeme:
Hamuru için:

300 gram kadar un
120 gram tereyağı (margarin yağı da olabilir),
50 gram toz şekeri
6 çorba kasığı süt,
2 yumurta,
1 paket kabartma tozu,
kalıbı bulayacak kadar margarin yağı.
1 tutam tuz.

Meyveli Saksonya Tartı Tarifi

Kreması ve meyveleri için:
600 gram şeftali yahut kiraz veya erik (her üçünün karışımı da olabilir),
75 gram toz şekeri,
30 gram un,
1 bardak süt,
2 yumurta,
1 tutam vanilya tozu,
1 tutam tarçın.

Yapımı : Doğranmış ve yumuşatılmış tereyağı, toz şekeri, yumurtalar, hamur kabartma tozu ve süt konulup, yoğurulur.

Hamur, kıvamını bulunca yuvarlayıp bir yağ kâğıdına sarılır ve buz dolabına kaldırıp dinlendirmeye bırakılır.

Bu arada süt vanilyayla kaynatılır ve bir kenarda ılımaya bırakılır. İki yumurtanın sarısı toz şekeriyle çırpılıp iyice köpürtülür. Şekerli yumurta sarısı iyice kabarıp rengi açılınca çırpmaya ara vermeden un azar azar eklenip karışıma yedirilir. Çırpmaya devam ederken önce bir tutam tarçını serpiştirilir. Sonra da ılık sütü sicim gibi ince akıtarak karışıma yedirmek gerekir. Bu kremalı kase içinde kaynar su bulunan ateşteki bir kabın içine oturtulur ve krema karıştırarak kaynayacak kadar benmaride pişirilir. Kase kaynar sudan çıkarılıp krema bir kenarda soğumaya bırakılır. Buz dolabında dinlendirilmiş olan hamur yoğurma mermerinin üstüne konup tart kalıbının dibiyle kenarlarını örtecek kadar açılır ve bu yufkayla yağa va una bulanmış kalıbın içi kaplanır. Meyvelerin kabuklarını soyulup çekirdekleri çıkarılır ve küçük parçalar halinde doğranır.

Kalıptaki yufkanın üstüne küçük parçalara doğranmış meyveler yayılır. Bunların üstüne kalan toz şekeriyle tarçın serpiştirilir.

İki yumurtanın akını çırparak kar köpüğü durumuna getirilir. Bu köpükten kaşık kaşık alarak yavaş yavaş karıştırılmakta olan soğumuş kremaya azar azar katılıp yedirilir ve hemen arkasından bu köpüklü krema meyvelerin üstüne dökülür. Bir spatulayla düzledikten sonra kalan yufka parçacıklarını bu kremanın üstüne sağa sola yerleştirilir.

Kalıp 175 dereceye göre kızdırılmış fırına sürülür ve tart burada 40-45 dakika kadar pişirilir.

Tart pişince kalıp fırından çıkarıp bir kenarda birkaç dakika dinlenmeye bırakılır. Tart soğuyunca dilimlenip servis yapılır.

Yemeğin Sihri:

Bu tartı mevsimine göre her türlü meyveyle yapmak mümkündür. Hatta bazen taze meyve bulunmazsa konserve edilmiş meyve veya meyve reçeliyle de hazırlamak mümkündür. Tabii o zaman meyvelerin üstüne toz şekeri dökmeye gerek yoktur. Meyvenin kendi şerbetinden dökülebilir.


Leave A Reply