Michael Baius Kimdir?

0
Advertisement

Michael Baius kimdir? 16. yüzyılda yaşamış Jansenciliği derinden etkilemiş ilahiyatçı Michael Baius hayatı hakkında bilgi.

Michael Baius

Michael Baius, Baius bajus olarak da yazılır, michael de bay olarak da bilinir (d. 1513, Melin, Hainaut – ö. 16 Eylül 1589, Louvain, Brabant), Jansenciliğin kurucularından Çornelius Jansen’i büyük ölçüde etkilemiş ilahiyatçı.

Louvain Üniversitesi’nde felsefe ve ilahiyat eğitimi gördü, aynı üniversitede çalışmalarını sürdürdü; çeşitli görevlerde bulundu. Yaklaşık 1550’de ilahiyatçı Jan Hessels ile birlikte Tanrı kayrası ve aklanma konusunda Hippolu Augustinus’un katı ve kötümser yeni bir yorumundan yola çıkarak çığır açıcı öğretiler geliştirmeye başladı. Baius’un ilahiyatla ilgili çok sayıda kısa denemesi kilisenin sansürüyle karşılaştı. 1567’de Papa V. Pius Ex Omnibus Afflicationibus bildirisiyle Baius’un 79 önermesini yasakladı. Baius bu karara boyun eğdi, ama gerek kendisinin gerek destekleyicilerinin düşüncesizce kullandıkları bazı ifadeler 1580’de Papa XIII. Gregorius’un yeni bir yasaklama kararına yol açtı. Bununla birlikte Baius profesörlük unvanını korudu ve 1575’te Louvain Üniversitesi rektörü oldu.

Baius’un sisteminin ayırt edici özellikleri, bazı Protestan yazarlarda da görüldüğü gibi, ilk günah ile ilgiliydi. Baius, Âdem ve Havva’nın günahsızlığının, onların doğalarının bir parçası olduğunu, dolayısıyla ilk günahın insan doğasının temel ilkelerini yok ettiğini savunuyordu.

Advertisement

Leave A Reply