Michael Faraday

0

Michael Faraday kimdir, hayatı ve eserleri. Michael Faraday neyi bulmuştur.

Advertisement

Bilim dünyasına damgasını vurmuş isimlerden olan Michael Faraday İngiliz kimyacısı ve fizikçisidir. 1791 yılında Surrey/Newington’da dünyaya gelmiştir. 1867 yılında ise Hampton Court’da hayata gözlerini yummuştur.

13 yaşında bir ciltçinin yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Boş zamanlarında ciltlenmek üzere getirilen kitap ve dergileri okuyarak bilgilendi. Bu arada İngiliz fizikçisi Sir Humphry Davy (1778-1829) ile tanıştı. Bu olay yaşamında bir dönüm noktası oldu. Humphry Davy’nin aracılığıyla Royal İnstitution (Krallık Enstitüsü) laboratuvarlarına asistan olarak atandı. Yaşamı boyunca fizik ve kimya alanında yaptığı buluşların hemen tümünü bu laboratuvarlarda gerçekleştirdi. 1813-1815 yılları arasında Davy ile birlikte Fransa ve İtalya’ya gitti. 1824’te Royal Society üyeliğine seçildi ve bir yıl sonra da kimya laboratuvarları başkanlığına getirildi. 1833’te kimya profesörü oldu 1842’de de Berlin Bilim Akademisi üyeliğine seçildi.

Başlangıçta bazı kimya sorunlarıyla ilgili çalışmalar yaptı, gazların akışkanlığını ve difüzyonunu inceledi. Gazların, yüksek basınç altında soğutularak sıvılaştırılabileceğini deneysel olarak kanıtladı. Maden kömürü katranından benzeni elde etti. Optik camlar döktü. Bir mıknatıs iğnesinin içinden elektrik akımı geçen bir iletkence saptırıldığının ortaya konulması üzerine elektrik ve mıknatıslık olayları üzerinde araştırmalar yapmaya başladı. 1821’de bir mıknatısın içinden akım geçen bir iletken çevresinde sürekli döndüğünü gösterdi. Bu buluş elektrik motorlarının temelini oluşturdu. Enerjinin korunumu ilkesinden hareketle elektriksel indüksiyon yöntemiyle mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürdü (1835). Atomistik kimyaya dayanan ve Faraday Yasaları adıyla da anılan elektroliz yasalarını ortaya koydu.

Elektrik yüklerinin korunumu ilkesini deneysel olarak kanıtladı. Etkiyle elektriklenme olayının ilk deneylerini yaptı. İçi boş bir iletken içinde bulunan maddelerin dış elektrik etkilerden korunabildiğini gösterdi (Faraday kafesi). 1838’de elektrolüminesans olayını buldu. 1845’ten sonra araştırmalarını maddenin mıknatıslık özellikleri üzerinde yoğunlaştırdı. Bu çalışmaları sırasında maddenin dia-magnetik özelliklerini ortaya koydu.

Advertisement

Işığı karşı saydam olan bazı maddelerin polarizlenme düzlemlerinin magnetik alan etkisi altında döndüğünü gösterdi. Faraday etkisi olarak bilinen bu olay ışığın elektromagnetik bir yapı olduğunu kanıtlayan ilk buluştur (1845). 1846’da elektrik enerjisinin dielektrik ortamlarda yerleştiğini gösterdi. Faraday’ın deneysel olarak elde ettiği tüm bu bulgular sonradan, İngiliz fizikçisi James Clerk Maxwell tarafından (1831-1879), matematiksel olarak incelendi ve böylece çağdaş elektromagnetik kuramın temeleri oluştu.

Kondansatör ya da kapsitör denilen elektriksel elemanların ölçü birimi Faraday’ın adından esinlenerek farad adıyla adlandırılır. Başlıca eserleri: Experimental Researches in Electricity (Elektrikte Deneysel Araştırmalar) 3 cilt, 1839-1855, Experimental Researches in Hemistry and Physics (Kimya ve Fizikte Deneysel Araştırmalar) 1850.


Leave A Reply