Michelangelo Buonarroti Hayatı ve Eserleri

10

Ünlü İtalyan sanatçısı Michelangelo Buonarroti hayatı ve eserleri hakkında bilgi. Michelangelo’nun en ünlü eserleri Davut ve Musa heykellerinin resimleri.

Michelangelo Buonarroti Hayatı ve Eserleri

En büyük italyan sanatçılarından biridir. Ressam, heykelci, şair ve bilgindi. 6 Mart 1475’te Caprese’de doğdu. 18 Şubat 1564’te 88 yaşında iken hayata veda etmiştir. Tanınmış bir ailenin çocuğu idi. Daha çok küçükken sütninesinin kocası olan bir taşçı sayesinde bu işle uğraşmaya başladı. Babasının karşı koymasına aldırmadan 1488’de Floransa’daki bir ressamın yanına girdi. Fresk yapmasını öğrendi. Daha sonra Medici’lerin kurduğu Akademi’ye girdi. Bir yandan resim yapıyor bir yandan da morga giderek anatomi öğreniyordu. Yapacağı bir heykeli pek beğenen Kardinal Riari onu Roma’ya çağırdı. Michelangelo 1496-1501 arasında Roma’da çalıştı.

Floransa’da kırk yıldan beri bir kilise avlusunda duran kocaman bir mermer vardı. Michelangelo’dan bunu yontup heykel yapmasını istediler. İtalya’nın Carrera mermer ocağından gelme bu büyük mermere hiçbir heykelci el sürmeye cesaret edememişti. Michelangelo bu cesareti gösterdi, dört yıl çalışarak ünlü «Davut» heykelini meydana getirdi.

Michelangelo’nun bu ilk şaheseri 7 metre yüksekliğindeydi. Ondan sonra Roma’daki Sistina Kilisesi’nin tavanlarını fresklerle süslemeye başladı. 40X14 metre boyutundaki bu tavan işi üzerinde dört yıl tek başına çalıştı. 1513’te Papa II. Julius’da ölünce onun mezarına konmak üzere ünlü Musa heykelini yaptı. Bu heykel o kadar canlıydı ki yaratıcılığın bütün tadını duyan sanatçı kendinden geçerek, çekici heykelin dizine vurmuş, Konuş! diye haykırmaktan kendini alamamıştı.

Michelangelo, resim, heykel, mimarlık alanlarında çağının en büyük sanatçısı olarak ün kazanmıştı. Bu arada, Sistina Kilisesi’nin duvarına büyük Mahşer freskini yaptı. İnsanların hepsinin anadan doğma çıplak resmedilmiş olmasını bir türlü hazmedemeyen din adamları sonradan bu resimlerin bazı yerlerini örttürmüşlerdir.

Leonardo ile Rafaello’nun ölümünden sonra tam yarım yüzyıl sanat alanında saltanat süren Michelangelo, «Pieta» adlı heykeli üzerinde on yıl çalıştıktan sonra hastalandı heykelini bitiremeden öldü. Fresklerinden, heykellerinden başka basılı olarak şiirleri, bilim araştırmaları vardır. Michelangelo, figürlerindeki güç, kudret, ifadesindeki ahenk bakımından dünyanın en büyük en eşsiz heykelcisi sayılır.

Michelangelon’nun Eserleri10 yorum

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?