Michelangelo Caravaggio Kimdir?

0

Michelangelo Caravaggio kimdir? Michelangelo Caravaggio hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Michelangelo CaravaggioMichelangelo Caravaggio; İtalyan ressamıdır (Milano’da Caravaggio 1573 – Porto d’Ercole 1610).

Advertisement

1584’te Milano’da Simone Peterzamo’nun yanında eğitim gördü. 1597’de Roma San Luigi dei Francesi Kilisesi’nin bir şapelini süslemekle görevlendirildi. Aziz Matheus’un yaşamından üç sahneyi aktardığı resimler kaba ölçülerde gerçekçi olduğundan kilisece kabul edilmedi. 1600-1601’de Roma Santa Maria del Popolo Kilisesi için resimler yaptı. 1606’da bir cinayet suçu nedeniyle izlenince Napoli’ye kaçtı. Malta, Messina, Siracusa ve Palermo’ya gitti. 1609’da Napoli’ye döndü. Bir kavgada ağır yaralandı. Bağışlanmasını beklediği bir sırada sıtmadan öldü.

Barok sanatçılardan olan Caravaggio, kendinden sonraki sanatçıları etkiledi. Eserleri sanat dünyasında devrim yapacak nitelikte sayıldı. Aşırı gerçekçilikle yarattığı eserler dışında duygusal anlatımlı dinsel resimler de yaptı. Doğa gözlemlerini ayrıntıyla resme aktardı, ışığın kullanımında yenilik getirdi, karanlık alana tek kaynaktan kuvvetli bir ışık vermeyi yeğledi.

Başlıca eserleri: Bacchus (1585, Floransa, Galleria degli Uffizi); Medusa (1590 Floransa Galleria degli Uffizi); Aziz Matheus ve Melek (1599, Roma, San Luigi dei Fracesi Kilisesi); Aşkın Zaferi (1600, Batı Berlin, Dahlem Museum); Deposizione (İsa’nın Çarmıhtan İndirilişi 1604, Roma, Vatican Pinacoteca); Morte di Vergine (Meryem’in Ölümü, 1609, Paris, Louvre).

Advertisement


Leave A Reply