Mickey Spillane Kimdir? Amerikalı Suç Yazarının Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Mickey Spillane Kimdir ve ne yapmıştır? Amerikalı suç yazarı Mickey Spillane hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları hakkında bilgi.

Mickey Spillane

Kaynak: commons.wikimedia.org

Mickey Spillane

Çocukluk ve Erken Yaşam

Amerikalı suç yazarı Mickey Spillane, 9 Mart 1918’de Brooklyn, New York’ta Frank Morrison Spillane’de doğdu. Babası İrlandalı-Katolik, annesi İskoç Presbiteryen’di.

Eğitim

Liseden sonra Mickey Spillane, Kansas’ta kısa bir süre hukuk okudu.

Şöhrete Yükselişi

Mickey Spillane, Elizabeth Daily Journal’a (1932) yazı göndermeye başladığında hala lisedeydi. Çeşitli dergiler, gazeteler ve çizgi romanlar için yazmaya başladı.

Büyük Buhran sırasında okulu bıraktı ve para kazanmak için çeşitli küçük işler yaptı. Ayrıca cankurtaran olarak çalıştı. Bir çizgi roman yayıncısı olan Funnies Inc., ona editör yardımcısı olarak bir iş teklif etti ve çevrede başarılı oldu. Kaptan Marvel, The Human Touch ve Bull’s Eye Bill için yazdığı çizgi romanlar.

Kariyeri

Dünya Savaşı’ndan döndükten sonra, Mickey Spillane Brooklyn, New York’ta bir çizgi roman fabrikasının kurulmasına katıldı. İlk romanı I, The Jury EP Dutton & Co tarafından yayımlandı. I, The Jury (1947) kitabının ciltsiz kitabı iki milyonun üzerinde sattı.

Advertisement

Kitabın ana karakteri, New York sokaklarında suçları çözen sert kenarlı bir maço özel dedektif olan Mike Hammer’dı. 1947 ve 1996 yılları arasında Vengeance is Mine! dahil 13 Mike Hammer romanı yazdı. (1950), The Big Kill (1951), Kiss Me, Deadly (1952), The Girl Hunters (1962), The Body Lovers (1967), The Killing Man (1989) ve Black Alley (1996).

Mickey Spillane, 1964-1966 yılları arasında yayınlanan dört kitaptan oluşan Tiger Mann serisini ve diğer birçok polisiye romanını yazdı. Spillane’nin 2006’daki ölümünden sonra, edebi yöneticisi Max Collins, Spillane’nin yayınlanmamış el yazmalarını düzenlemeyi ve tamamlamayı üstlendi.

Mickey Spillane 180 milyondan fazla kitap sattı, en çok çevrilen 5. yazar ve kitaplarından yedisi 20. yüzyılın en çok satan 25 kurgu başlığı listesinde yer aldı. Spillane, Birleşik Krallık’ta filme uyarlanan kitaplarının bir kısmında Mike Hammer olarak yer aldı. 1970’lerin sonlarında, ilk çocuk kitabı The Day The Day The Rolled Back’i yazdı. Spillane’nin son romanı Black Alley (1996) idi.

Başarılar ve ödüller

1995 yılında Mickey Spillane, Edgar Allen Poe Büyük Usta Ödülü’ne layık görüldü.

Kişisel hayatı

İkinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde ve Pearl Harbour’ın bombalanmasından sonra Mickey Spillane ABD Hava Kuvvetleri’ne katıldı (1941) ve savaş pilotu eğitmeni olarak Florida ve Mississippi’deki üslere gönderildi.

Çatışmanın sonunda ABD Hava Kuvvetleri’nden yüzbaşı rütbesiyle terhis oldu. Mickey Spillane, 1945’te Mary Ann Pearce ile evlendi. İlk romanından bir avans aldıktan sonra, New York’un dışında arazi satın aldı ve bir ev inşa etti. 1950’lerde Spillane, Güney Caroline’in Atlantik kıyısındaki Murrell’s Inlet’te bir ev satın aldı.

Advertisement

Pearce ile dört çocuğu vardı: Caroline, Kathy, Michael ve Ward. 1962’de çift boşandı ve Sherri Malinou (m.1964-div.1983) ile evlendi. Malinou’dan boşandıktan sonra 1983’te Jane Johnson ile evlendi. Hugo Kasırgası 1989’da Murrell’s Inlet evini yıktı ve Spillane onu yeniden inşa etti ve ölümüne kadar içinde yaşamaya devam etti. Mickey Spillane, 17 Temmuz 2006’da pankreas kanserinden öldü.

Kaynak 2

Mickey Spillane; ABD’li yazardır (New York 1918 – 17 Temmuz 2006).

Gerçek adı: Frank Morrison Spillane. Resimli roman yazarlığı, cankurtaranlık, sirk oyunculuğu ve FBI ajanlığından sonra kazanç amacıyla sıradan romanlar yazmaya yöneldi. Polis romanlarıyla 1967’de satış birinciliğini kazandı. Eserlerinde kaba kuvveti yüceltti (Mike Hammer, Tigerman, Hood, Dog Kelly gibi), dürüst, sözünü esirgemeyen ve işini ahlaka uygun bir sonuca bağlayan kişiler yarattı. Kahramanları kendilerine duydukları güvenle, yasalara bile karşı gelerek bireysel adalet anlayışlarını ortaya koyarlar. Batılı geleneğin, tek başına kötülüklere karşı savaşan kahraman mitosu, en güzel işlediği konu oldu.

Başlıca eserleri:

The Jury (Jüri) 1947, Vengeance is Mine (İntikam Benim) 1950, Kiss me Deadly (Beni Ölesiye Öp) 1952, Day of Guns (Silahların Günü) 1964, The Delta Factor (Delta Faktörü) 1967, Survival: Zero (Kurtuluş: Sıfır) 1970, Last Cop Out (Son Oyunbozan) 1973, The Day The Sea Rolled Back (Gün, Deniz Geriye Yuvarlandı) 1981.


Leave A Reply