Mide Yanması Neden Olur? Neyin Belirtisidir? Nasıl Geçer? Önlemler

0
Advertisement

Mide yanması neden olur, sebepleri nelerdir? Mide yanmasına neden olan durumlar, alınması gereken önlemler nelerdir? Mide yaması nasıl geçer?

Mide Yanması

Özellikle yetişkin sayılabilecek bireylerde ortaya çıkmasının yanında tüm yaş gruplarında da görülebilen mide yanması problemi, esasen midede yer alan asidin yemek borusuna doğru sızması ve bu sızıntıdan kaynaklı yemek borusundan gırtlağa kadar ulaşabilen ekşime hissi ve yanma hissidir.

mide yanması

Kaynak: pixabay.com

Genel olarak yemek yedikten sonra yaşanılan bu mide yanmalarının önüne geçebilmek için mutlaka bu mide yanmasını beslendiğiniz hangi besinin tetiklediğini bulmalıdır. Ona göre bir önlem alınmalıdır. Ağır bir yemekle beslenmek (aşırı yağlı, aşırı soslu yemekler bu tip yemeklere örnek olarak gösterilebilir) ya da aşırı baharatlı bir yiyecekle beslenmek mide yanmanızı büyük ölçüde tetikleyecek nedenlerdir. Bu tip rahatsız edici yiyecekleri tüketmenin yanında, sadece yemeklerden kaynaklı değil başka hastalıkların da mideyi tetiklediği görülmektedir.

Örneğin; safra kesesi hastalıkları, süregelen stres ve kaygı durumu, mide ülseri, bazı gıdalara vücudun verdiği alerjik reaksiyonlar ve bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlar da aynı şekilde midede yanma durumlarına yol açabilmektedir. Bu sebeplerden emin olduğunuz bir mide yanması rahatsızlığınız varsa çözüme ulaştırmanın başlıca yolu beslenme alışkanlıklarınızı bu durumun üzerine şekillendirmektir. Midenizi rahat hissettirecek besinlerle beslenmektedir. Konuyla alakalı en iyi çözüme bir uzman hekim yardımıyla ulaşabileceğinizi hatırlatarak normal şartlarda doktora gitmeden önce yediğiniz besinlere dikkat etmenize rağmen hala sık sık mide yanması şikayetleri yaşamanız ve boyutunun gün geçtikçe artması durumunda hiç vakit kaybetmeden mutlaka bir mide uzmanına kontrole gitmeniz önerilmektedir.

Mide yanması neden olur?

Eğer kronik olarak bir mide rahatsızlığınız teşhis edilmediyse, mide yanması yaşamanız için belli başlı sebepler vardır. Bunlardan ilki ağır beslenmedir.

  • Zor sindirilen besinlerden tüketmek (bunlardan en öne çıkanı zor sindirilen etlerdir),
  • sürekli kahve, çay tüketmek,
  • çok fazla asitli içecek tüketmek,
  • mideyi rahatsız etmesi muhtemel derecede yağ içeren yemeklerden yemek,
  • laktoz intoleransı olan ve gluten intoleransı olan bireylerin gluten içeren gıdalarla beslenmesi süt ürünü kullanması,
  • aşırı miktarda sigara içmek,
  • aşırı miktarda alkol kullanmak
  • uyku düzeninizin olması
  • mide yanmasını yaratacak temel pek çok faktörlerden en çok görülenleridir.

Bunun dışında özellikle nane, domates, sarımsak, soğan, baharatların kendileri, baharatla harmanlanmış yiyecekler, kızartma usulüyle pişirilen yiyecekler ve çikolata gibi besinler de midede ciddi anlamda yanma hisleri yaratabilmektedir. Özellikle normalinden daha fazla derecede tüketilen bu besinler midedeki asidi normalden daha fazla miktara çıkartmaktadır.

Advertisement

Özetle mide yanması sıkıntısı çeken kişilerin tüm bu saydığımız besinlerle beslenmemeye özen göstermesi, her şeyden önce normal beslenme düzeninde de her öğünlerinde yemekleri yavaşça ve iyice çiğneyerek tüketmesi gerekmektedir. Bunun dışında sınırlı sayıda öğünde çok fazla yemek yemek yerine öğünlerin sıklığını arttırıp daha az ama daha etkili beslenmek ve beslenme tablomuzda midenin sindirmekte zorlanmayacağı ürünlere daha sıklıkla yer vermek de mide yanmasının önüne geçilebilecek ana davranışlardan sayılmaktadır. Tüm bunların yanında tabi ki bir doktor kontrolüne de gitmek ihmal edilmemelidir. Mutlaka doktorunuzun söylediği beslenme koşullarına uymalı ve eğer ilaç tedavisi de uygulamak istiyorsa bu ilaçları eksiksiz bir şekilde kullanmalısınız. Kullanmadığınız taktirde midenizde sürekli asitlenme probleminden dolayı gelişen yaraların, yaraların da ötesinde midedeki mukoza yapısının değişmesinden ötürü mide kanseri hastalığı riskinizin olduğunu asla unutmamalısınız.

mide bulantı

Kaynak: pixabay.com

Mide yanması nasıl geçer?

Stres faktörü çok önemli bir şekilde mide ağrılarına ve mide yanmalarına neden olmaktadır. Mide yanmanızın sebebi içerisinde bulunduğunuz stresli durumlarsa mutlaka günlük yaşamınızda dik bir pozisyonda oturarak elinizle midenize yuvarlak hareketlerle masaj yapın.

Mide yanmanızın sebebi karnınızdaki gazsa kendinizi çok yormadan kısa süreli yürüyüşler midenizdeki bu gazdan kurtulmanıza ve yanma sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Günlük öğünlerinizin herhangi birinden hemen sonra uzanmak midede yanmayı meydana getirebilir. Bu yüzden yemek yedikten sonra mümkün mertebe uzanmamaya çalışın. Mide asidinizin yemek borusuna gitmesini önleyebilmek adına da dik bir şekilde otururken ayaklarınızı uzatabilirsiniz.

Mide yanması yaşadığınız zamanlarda muz tüketirseniz yanmanız yavaş yavaş azalacaktır.

Uyku saatinizden en az 3 saat önce yemek yemeyi bırakmak mide asidini dindirmek için etkili yollardan biridir. Bunun dışında uyku moduna geçtiğinizde başınızı bir kaç yastıkla destekleyerek bedeninizin seviyesinden biraz daha yukarıda tutmak da etkili olacaktır.

Advertisement


Leave A Reply