Midede Sindirim Nasıl Olur?

0

Midede Sindirim Nedir? Midede sindirim nasıl olur, hangi enzimler kullanılır? Midede sindirimin özellikleri, hakkında bilgi.

Midede Sindirim

Midede Sindirim

Midede Sindirim Nasıl Olur?

Midede Sindirim; Mide, tükürük yardımı ile başlayan küçük değişimden sonra, asıl sindirim işlevinin başladığı yerdir.

Midenin hareketleriyle birlikte besinleri etkileyen kimyasal değişim de başlar. Midede, mideyi asitlere karşı koruyan mukus salgısı ve mide salgı bezleri uyarılırlar. Bu uyarma, sinirler ve gastrin hormonunun etkisi ile olur. Mide devamlı hareket hâlindedir. Besinleri karıştırarak daha küçük parçalara ayırır.

Mide öz suyunda sindirimi gerçekleştiren salgılar; tuz asidi, pepsin ve lâp mayasıdır.

Mide Öz Suyu

Tuz asidi mideye zarar vermeyecek şekilde bir hareketle salgılanır. Proteinleri etkiler. Tuz asidi, pepsin enzimi ile birlikte proteini peptonlara çevirir. Tuz asidi midede asitli ortam yaratarak yiyeceklerin basit yapılara dönüşmelerine yardım eder. Besinleri, onikiparmak bağırsağındaki sindirime hazır şekle dönüştürür.

mide-yapisi

Lâp mayası, daha çok bebek midelerinde bulunan bir enzimdir. Lâp, renin enzimi sütü peynirleştirerek sindirime hazır hâle getirir.

Sindirim sonucunda besin maddeleri midede bulamaç hâline gelir. Besinlerin bu hâline kimus denir. Midede sindirim, besin maddelerinin durumuna göre 1/2 saat ile 7 saat arasında devam eder. Midenin üst kısmı gevşerken alt kısmı sağma hareketleriyle kimusu sindirimin devam edeceği onikiparmak bağırsağına doğru indirir.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?