Miglitol İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Miglitol ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Miglitol yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Miglitol neyi tedavi eder?

Miglitol

Miglitol

Kullanımları

Miglitol, tip 2 diyabetli kişilerde yüksek kan şekerini kontrol etmek için uygun bir diyet ve egzersiz programı ile kullanılır. Yüksek kan şekerini kontrol etmek böbrek hasarı, körlük, sinir problemleri, uzuv kaybı ve cinsel işlev problemlerini önlemeye yardımcı olur. Diyabetin doğru kontrolü, kalp krizi veya felç riskini de azaltabilir. Miglitol bağırsaklarınızda, yediğiniz gıdalardan karbonhidratların parçalanmasını ve emilimini yavaşlatmak için çalışır. Bu etki, bir yemekten sonra kan şekerinin yükselmesini azaltmaya yardımcı olur.

Miglitol nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle bir öğünün ilk ısırmasıyla günde 3 kez doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde ağızdan alın. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse (kan şekeriniz çok yüksek veya çok düşük) doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Vücudunuz ilk birkaç hafta boyunca bu ilaca uyum sağladığından ishal, gaz veya karın rahatsızlığı / ağrı oluşabilir. Bu yan etkiler genellikle zamanla azalır. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Miglitol genellikle düşük kan şekerine (hipoglisemi) neden olmaz. Bu ilaç diğer diyabet ilaçları ile reçete edilirse veya yiyeceklerden yeterli kalori almazsanız veya alışılmadık derecede ağır egzersiz yaparsanız düşük kan şekeri oluşabilir. Diğer diyabet ilaçlarınızın dozunun düşürülmesi gerekip gerekmediği konusunda doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Düşük kan şekeri belirtileri arasında ani terleme, titreme, hızlı kalp atışı, açlık, bulanık görme, baş dönmesi veya el / ayak karıncalanması bulunur. Bu belirtileri hafifletmek için sofra şekeri kullanmayın veya diyet dışı soda içmeyin, çünkü miglitol sofra şekerinin bozulmasını yavaşlatır. Düşük kan şekerini tedavi etmek için glikoz tabletlerini veya jeli yanınızda taşıyın. Bu güvenilir glikoz formlarına sahip değilseniz, kan şekerinizi hızla yükseltmek için biraz bal yiyin veya bir bardak portakal suyu içirin. Bu ürünün reaksiyonu ve kullanımı hakkında derhal doktorunuza bildirin. Düşük kan şekerini önlemeye yardımcı olmak için düzenli olarak yemek yiyin ve yemek atlamayın. Bir yemeği kaçırırsanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Yüksek kan şekeri belirtileri (hiperglisemi) susuzluk, artmış idrara çıkma, konfüzyon, uyuşukluk, kızarma, hızlı nefes alma ve meyveli nefes kokusu içerir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa, derhal doktorunuza bildirin. Dozunuzun artırılması gerekebilir veya başka ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Bu ilaç nadiren ciddi bir bağırsak durumuna neden olabilir (pnömatozis sistoides intestinalis). Gelişirse derhal doktorunuza söyleyin: durmayan ishal, kabızlık, dışkıda kan / mukus.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Miglitol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle bağırsak / bağırsak problemleri (inflamatuar bağırsak hastalığı, tıkanma, ülserler), böbrek problemleri.

Aşırı düşük veya yüksek kan şekeri nedeniyle bulanık görme, baş dönmesi veya uyuşukluk yaşayabilirsiniz. Bu tür etkinlikleri güvenli bir şekilde yapabileceğinizden emin oluncaya kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir etkinlik yapmayın.

Bu ilacı alırken alkolü sınırlayın çünkü düşük kan şekeri geliştirme riskinizi artırabilir.

Vücudunuz stres altındayken kan şekerinizi kontrol etmek daha zor olabilir (örneğin ateş, enfeksiyon, yaralanma veya ameliyat nedeniyle). Doktorunuza danışın çünkü bu, tedavi planınızda, ilaçlarınızda veya kan şekeri testinizde bir değişiklik gerektirebilir.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Hamilelik diyabete neden olabilir veya kötüleşebilir. Hamileyken kan şekerinizi yönetmek için doktorunuzla bir plan tartışın. Doktorunuz hamilelik sırasında diyabet tedavinizi değiştirebilir (diyet ve insülin dahil ilaçlar gibi).

Bu ilaç anne sütüne az miktarda geçer, ancak emzirilen bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: ağızdan alınan kömür ürünleri, sindirim enzimi ürünleri (amilaz, pankreatin gibi), pramlintid.

Beta bloker ilaçları (metoprolol, propranolol, timolol gibi glokom göz damlaları gibi), kan şekeriniz çok düştüğünde (hipoglisemi) genellikle hissedebileceğiniz hızlı / vurma kalp atışını önleyebilir. Baş dönmesi, açlık veya terleme gibi diğer düşük kan şekeri belirtileri bu ilaçlardan etkilenmez.

Birçok ilaç kan şekerinizi etkileyerek kontrolünü zorlaştırır. Herhangi bir ilacı başlatmadan, durdurmadan veya değiştirmeden önce, ilacın kan şekerinizi nasıl etkileyebileceği hakkında doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Kan şekerinizi belirtildiği şekilde düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Yüksek veya düşük kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.


Leave A Reply