Mignon Operası Konusu Özeti Karakterleri Hakkında Bilgi (Ambrois Thomas)

0

Mignon Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Mignon Operasının konusu, karakterleri, geçtiği dönem, özeti, hakkında bilgi.

Mignon Operası

Mignon; Üç perdelik operadır.

  • Metin: Michel Carre ve Jules Barbier.
  • Bestecisi: Ambrois Thomas
  • İlk oynanış: 1866 Paris.
  • Başlıca kişiler: Lothario (Bas). Philine (Soprano), Laertes (Tenor), Mignon (Mezzosoprano), Wilhelm Meister (Tenor).
  • Konunun geçtiği çağ ve yer: 18. yüzyılda Almanya ve İtalya.

Operanın Konusu

Dünyayı görmek ve tanımak amacıyla gezmekte olan öğrenci Wilhelm Meister bir Alman köyünde aklı yitik ihtiyar çalgıcı Lothario’yu dinler, Philine ve Laertes adlı oyuncularla konuşurken kız mı erkek mi olduğu anlaşılmayan bir yaratığın çingeneler tarafından dansa zorlandığını görür, satın alarak ellerinden kurtarır. Bu yaratık aslında kızdır, güney ülkelerinde doğup büyümüştür. Oyuncular öğrenciyi ve adının Mignon olduğunu söyleyen kızı kendileriyle bir şatodaki temsile gelmeleri için kandırırlar. Orada Shakespeare’in “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı oyununu oynayacaklardır. Mignon şatoda oyuncu Philine’in giysilerini giyer. Durumu gören Wilhelm Meister kızıp ayrılmaları gerektiğini söyleyince Mignon ağlamaya koyulur…

Laertes’in yorumuna göre kız öğrenciyi sevmekte kıskanmaktadır. Beri yanda Philine de Wilhelm Meister’in peşindedir. Mignon ormana gidip çalgıcı Lothario’nun çok küçük yaşta kaybolan küçük kızı için yazdığı ağıtları dinlemeye koyulur, sonra gene onun öğüdüyle şatonun tiyatrosunu ateşler, Wilhelm Meister koşup onu alevler arasından kurtarır, öğrenci, Mignon’u tedavi için İtalya’da bir şato tutmuştur. Şatonun bir öyküsü vardır; yıllar önce sahibinin küçük kızını çingeneler kaçırmış, anne acısından ölmüş, baba yarı deli kaçıp gitmiş, bir daha gören olmamıştır. Yapının adı ‘Cipriani’dir.

Bu ad Meister’le oraya gelen Lothario üzerinde garip bir etki yapar… Lothario yavaşça her şeyi hatırlar, şatonun sahibi kendisidir. Mignon tamamen iyileşerek aralarına katılmıştır. Bulduğu bir dua kitabını okumaya koyulur, kaldığı yerden Lothario devam eder. Bu yıllar önce ikisi arasında oynanan bir oyundur. Mignon Lothario nun kızıdır. Baba-kız kıvançla birbirlerine sarılırlar, Meister pencereyi açar, tatlı bir melodi duyulur, her üçü de bu melodide birleşirken perde iner.

Konu, Alman şairi Goethe’nin “Wilhelm Meister” adlı romanındaki bir bölümden alınmış, sonu değiştirilmiş, mutlu bir bitiş düşünülmüştür. Oysa, Goethe‘nin bu romanında Mignon ölmekte, Meister’in düzenlediği bir törenle gömülmektedir. Thomas bu tek ünlü yapıtını gerçekten duygulu melodilerle örmüş, bu özellik çağımıza dek oynanmasını sağlamıştır.


Leave A Reply