Migren Aurası Nedir? Nasıl Anlaşılır Nedenleri Belirtileri Tedavisi Hakkında

0

Migren Aurası nedir, neden olur ve nasıl anlaşılır? Migren Aurasının belirtileri nelerdir, ne zaan doktora gitmeli ve tedavi seçenekleri.

Migren Aurası

Migren genellikle orta ila şiddetli baş ağrısı ile karakterize nörolojik bir durumdur.  Baş ağrısının yanı sıra, tipik migren semptomları bulantı, kusma ve ışık duyarlılığını içerebilir.

Bazı insanlar migren atağı sırasında veya başlamadan önce görsel veya duyusal rahatsızlıklar yaşayabilir. Buna aura denir.

Migren Aurası

Aura, migren atağından önce veya migren atağı ile birlikte ortaya çıkan bir semptom topluluğudur. Auralar görme, duyma veya konuşmada rahatsızlıklara neden olabilir. Amerikan Migren Vakfı, migren hastalarının yüzde 25 ila 30’unun aura yaşadığını tahmin ediyor.

Bir aura, migren atağı başlamadan önce başlayabildiğinden, genellikle kişiye migrenin geldiğini gösteren bir uyarı işareti olabilir. Bir aura, migren ağrısının başlamasından yaklaşık bir saat önce başlar ve 60 dakikadan az sürer. Tüm migren ataklarında aura olmaz.

Tipik belirtiler nelerdir?

Bir aura, çeşitli farklı semptomlara neden olabilir.

Görsel belirtiler
 • Görsel auralar en yaygın aura türüdür. Görsel bir aura sırasında karşılaşabileceğiniz bazı belirtiler şunlardır:
 • ışık, yıldız veya parlak noktaların pürüzlü yanıp sönmelerini görme
 • görüş alanınızda zikzak çizgiler veya geometrik şekiller olması
 • kısmi görme kaybı veya kör noktalar (skotomlar)
Duyusal semptomlar
 • Aura ayrıca duyumda değişikliklere neden olabilir. Bu belirtiler görsel bir aura ile veya görsel aura olmadan ortaya çıkabilir.
 • Duyusal bir aura’nın ana semptomları, uyuşma veya karıncalanma hissi veya bir iğnelenme hissidir.
 • Bu karıncalanma hissi bir kolda başlayıp yukarı doğru hareket edebilir. Bu his, yüzünüzün, dudaklarınızın veya dilinizin bir tarafında da ortaya çıkabilir.
Konuşma ve dil belirtileri

Konuşma ve dil bozuklukları, daha az yaygın aura semptomlarıdır. Belirtiler şunları içerebilir:

 • konuşma bozukluğu
 • mırıldama
 • doğru kelimeleri oluşturamamak

Migren aurasına neden olan veya tetikleyen nedir?

Bir auraya tam olarak neyin sebep olduğu iyi anlaşılmamıştır. Beynin korteksine yayılan bir elektriksel aktivite dalgasından kaynaklandığına inanılmaktadır. Bu dalgayı daha sonra sinir hücresi aktivitesinin uzun süreli baskılanması takip eder. Bu, migren semptomlarına yol açabilen kan akışındaki değişiklikler gibi çeşitli değişikliklere yol açabilir.

Auranın, aurasız migren ataklarını tetikleyebilen aynı şeylerle tetiklenmesi de mümkündür. Bunlar şunları içerebilir:

 • stres veya kaygı
 • yeterince uyku alamamak
 • eksik veya düzensiz yemekler yemek
 • alkol veya kafein tüketimi
 • çikolata, eski peynirler ve kurutulmuş etler gibi bazı gıdalar
 • MSG veya aspartam gibi gıda katkı maddeleri
 • menstrüasyon sırasında olduğu gibi hormonal değişiklikler
 • parlak ışıklar, güçlü kokular veya yüksek sesler
 • kuvvetli egzersiz
 • havadaki değişiklikler
 • bazı ilaçlar

Migren

Baş ağrısız bir auranız olabilir mi?

Bir auranın migren baş ağrısı olmadan ortaya çıkması mümkündür. Buna sessiz migren denir. Migren ağrısı meydana gelmese de, aura semptomlarının kendileri günlük aktiviteler için hala rahatsız edici olabilir.

Görsel semptomlarla karakterize bir tür migren atağı olan oküler migren bazen ağrı olmadan ortaya çıkabilir. Auralı migren ve retinal migren bazen oküler migren türleri olarak kabul edilir.

Ağrısız olarak meydana gelen migren atakları bazen geçici iskemik ataklar veya semptomların çok benzer olması nedeniyle nöbet olarak teşhis edilebilir.

Farklı migren atak tipleri var mı?

Ağrı dışında nörolojik semptomları içeren başka migren türleri de vardır, örneğin:

Beyin sapı auralı migren. Aura semptomlarının beyin sapından kaynaklandığı nadir bir migren türüdür. Semptomlar vertigo, kulaklarda çınlama ve konuşma problemlerini içerebilir.

Hemiplejik migren. Tek taraflı zayıflık, uyuşma ve karıncalanma içeren bir aura ile oluşan migrendir. Migren ağrısı olan veya olmayan ağrılar oluşabilir.

Vestibüler migren. Ani baş dönmesi, yönelim bozukluğu ve denge konularını içeren bir durumdur. Vestibüler migren yaşayan birçok insanın baş ağrısı öyküsü yoktur.

Retina migren. Auranın bir gözde görme kaybına neden olduğu bir migren türüdür.

Ayrıca, ayda 15 veya daha fazla gün içinde ortaya çıkan migren semptomları yaşarsanız, kronik migren tanısı da konabilirsiniz.

Migreni aurasını tedavi etmenin en iyi yolu nedir?

Aura belirtileri başladığında, sessiz ve karanlık bir odaya geçmek ve gözlerinizi kapatmak yardımcı olabilir.

Alnınıza veya boynunuzun arkasına soğuk bir kompres yerleştirmek de migren ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Diğer migren türleri gibi, migreni aurayı tedavi etmek bir ilaç kombinasyonunu içerir. Bunlar semptomların hem önlenmesi hem de hafifletilmesi için gerekir.

Migrenin tedavisinde kullanılan diğer alternatif yöntemler de araştırılmaktadır. Bunlar biofeedback, akupunktur ve gevşeme teknikleri gibi şeyleri içerir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Daha önce aura ile migren geçirmediyseniz ve aniden vücudunuzun bir tarafında karıncalanma veya uyuşma ya da konuşma bozukluğu veya konuşma zorluğu yaşıyorsanız, hemen ilgilenmeniz önemlidir. Bunlar migren aurasının belirtileri olabilse de, felç belirtileri de olabilir. Çok daha ciddi bir duruma sahip olma olasılığını ortadan kaldırmak gerekir.

Ek olarak, aşağıdakileri yapan herhangi bir baş ağrısı için acil bakım alın:

 • aniden ve ciddi bir şekilde gelen
 • boyun, ateş veya döküntü eşlik eden
 • karışıklık, konvülsiyonlar veya bilinç kaybı gibi semptomlarla ortaya çıkan
 • kafa travması sonrası olan

Özetle

Migren aurası, görme, his veya konuşmadaki rahatsızlıklarla karakterizedir. Migren atağı öncesinde veya sırasında ortaya çıkabilir ve tipik olarak 60 dakikadan az sürer.

Bazı insanlar migren baş ağrısı olmadan bir auraya sahip olabilir.

Auralı migren bir ilaç kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Önleyici ilaçlar migren semptomlarının ortaya çıkmasını engelleyebilirken, diğer ilaçlar meydana geldiğinde akut semptomları hafifletebilir.

Bir aura semptomları inme veya nöbet gibi daha ciddi durumlara benzer olabilir. Daha önce aura ile migren yaşamadıysanız ve vücudunuzun bir tarafında uyuşma varsa veya konuşmanızla ilgili bir sorun yaşıyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Şiddetli, aniden ortaya çıkan veya sert bir boyun, ateş, karışıklık veya konvülsiyonlar eşlik eden bir baş ağrınız varsa acil bakım almak da önemlidir.


Leave A Reply