Mihail Glinka Hayatı

0
Advertisement

Mihail Ivanoviç Glinka kimdir? Mihail Glinka hayatı, biyografisi, eserleri, besteleri ile ilgili bilgi.

Mihail Glinka

Mihail Glinka Hayatı

h2 style=”text-align: justify;”>Mihayl İvanoviç GLİNKA

20 Mayıs 1804, Smolensk — 15 Şubat 1857, Berlin

Rus bestecisidir. John Field’den piyano dersleri almış, bestecilikte kendi kendini yetiştirmiştir. 1824 yılında devlet memuru olmuş, müzik uğruna işinden ayrılmış, «Çar İçin Yaşam» operasının kazandığı başarıdan sonra İmparatorluk Kilisesi koro yönetmenliğine getirilmiştir. Ulusal Rus müziğinin Glinka ile başladığı savunulur. Başlıca yapıtları: «Çar İçin Yaşam» ve «Russian ve Ludmil’a» operası, «Jota Aragonese», «Madrid’de Gece», «Kamarinskaya» gibi orkestra parçaları.


ÇAR İÇİN YAŞAM (İVAN SUSANİN)

Beş perdelik operadır.
Metin: Baron von Rosen.
Bestecisi: Mihayl İvanoviç GLİNKA
İlk oynanış: 1836 Petersburg.
Başlıca kişiler: Ivan Susanin (Bas), Antonida (Soprano), Vanya (Kontralto), Bogdan Sabinin (Tenor), Sigismund (Bas).
Konunun geçtiği çağ ve yer: 17’nci yüzyıl başlarında Rusya ve Polonya

Advertisement

Konusu:
Domnino adlı köye, Rus ordusunun Polonyalıları yendiği yolunda bir haber gelmiş, İvan Susanin’in kızı Antonida asker olan nişanlısı Sabinin’in dönüşünü beklemeye koyulmuştur. Polonyalılar ise Romanov soyunun çarlığa geçmesi üzerine savaşı sürdürmeye, Polonya düşmanı yeni çarı yok etmeye karar vermişlerdir. Antonida’nın düğün günü köye gelen Polonyalılar İvan Susanin’i Romanov’a karşı Rusya’nın yeni çarı olarak ilân ederler, oysa Susanin onları oyuna getirmeyi düşünmektedir. Üvey oğlu Vanya beraberindekilerle durumu Romanov’a haberlemeye gider. Susanin ise Polonyalıların başına geçerek onları yanlış yola sürükler, bu oyununu yaşamıyla öder. Yeni çar Moskova’ya gelmiş, Kremlin önünde tören başlamıştır. Çar Romanov, Susanin için dua etmekte, kahramanın kızı Antonida’ya, kocası Sabinin’e ve Vanya’ya teşekkür etmektedir.

İlk Rus ulusal operası olarak kabul edilen yapıt, yer yer İtalyan lirik tiyatrosu etkileri yansıtır Rus folklorundan alınan bölümler ise bu etkinin getirdiği genel ortam içinde yabancı kalmış, opera bu nedenle uzun süre eleştirilmiştir.

Tanınmış bölümler: «Antonida’nın aryası» (Birinci perde), «Susanin’in aryası» (Dördüncü perde).

Kaynak – 2

Mihail Glinka; Rus bestecisidir (Smolensk/Novospaskoye 1804-Berlin 1857).

St. Petersburg’da İrlandalı besteci John Feld’den piyano dersleri aldı. Sağlık bakımı için gittiği İtalya’da (1830-1833) o ülkenin müziğini araştırdı. Ertesi yıllarda Berlin’de Siegfried Dehn’den kontrpunto ve kompozisyon dersi alırken, ulusal Rus müziğine giden yolu bulur gibi oldu. Rusya, Almanya, Fransa ve İspanya’da çalışırken Liszt ve Berlioz tarafından desteklendi. Çok sesli kilise müziği, orkestra eserleri (İspanyol Uvertürleri), operalar, oda müziği piyano eserleri ve iledler besteledi. Şisn sa Zarya (Çar İçin Yaşam), ya da İvan Sussanin (1836) adıyla bilinen operası ona dünyaca ün kazandırdı ve ulusal Rus müziğinin öncüsü sayıldı. 1842’de bestelediği ikinci operası Rusları ve Ludmilla’nın (librettosu Puşkin’in büyük ustalık ürünü olan uvertürü) günümüzde sık sık seslendirilir. Glinka, İtalyan müziği etkisindeki Rus bestecilerinden ayrıldı. Halk türkülerinden yola çıkarak ulusal Rus müziğinin, özellikle ulusal Rus operasının yaratıcısı sayılacak değer düzeyine ulaştı.

Advertisement


Leave A Reply