Mıknatısı Kim Bulmuştur? Kısaca

0

Mıknatıs ilk kim tarafından ve nasıl keşfedilmiştir? Mıknatısın keşfedilmesi, bulunuşu ve gelişmesi, tarihçesi hakkında kısaca bilgi.

Mıknatısı Kim Bulmuştur? Mıknatısları kim keşfetti?

Efsaneye göre mıknatıslar kazayla Magnes adında bir Yunan çobanı tarafından keşfedilmiştir. Çoban koyunu Magnesia adı verilen kuzey Yunanistan’ın bir bölgesinde dolaşırken bir adım attı ve birdenbire ayakkabının metal ucunun üzerinde durduğu bir kayaya yapıştığını gördü. Şaşkınlıkla kazmaya başladı ve ilk kaydedilen mıknatıs taşını keşfetti. O zamandan beri Mıknatıs taşı, Magnes veya Magnesia’nın adını taşıyan “manyetit” olarak bilinmeye başladı.

Advertisement

Mıknatıs

İlk Mıknatıslar nasıldı?

İlk belgelenen mıknatıs kullanımı bir pusula içindi. 1405 ve 1433 yılları arasında Yunanlı Zheng He, yedi okyanus boyunca yaptığı seferlerin kayıtlarında manyetik bir iğne ile bir pusulanın kullanılmasından bahsetmiştir.

Aynı zamanda mıknatısın denizciler için bir pusulada rehber olarak anlaşılmasının, bir İngiliz olan Alexander Neckam tarafından 1180 yılında kaydedildiği iddia edilmektedir.

Ve 1820’de, Hollandalı bilim adamı Hans Christian Oersted elektrik ve mıknatıslar arasındaki ilişkiyi keşfetti. Bu ilişki hakkında bilgilerimizi bir yıl sonra Fransız fizikçi Andre Ampere, daha da genişletti.

Advertisement

Elektromanyetizma bugün kullandığımız her türlü elektronik cihazda kullanılır, örn. Sabit disk sürücüleri, hoparlörler, motorlar ve jeneratörler. Ayrıca, MRI makinelerinde herhangi bir sağlık sorununu tespit etmek için vücut bölgelerinizin fotoğraflarını çekmekte de kullanılırlar!

Mıknatıs ve Mıknatıslanma Nedir?
Mıknatısın Kullanım Alanları
Mıknatıs Nasıl Yapılır?


Leave A Reply