Mıknatısların Çekim Kuvveti (4. Sınıf)

0

Mıknatıs nedir? Mıknatısların çekim kuvveti, özellikleri nelerdir? Mıknatısların çekme ve itme kuvvetinin olduğu kutupları hakkında bilgi.

Mıknatısların Çekim Kuvveti (4. Sınıf)

Demir, nikel, kobalt gibi maddeleri çekme özelliği gösteren cisimlere mıknatıs denir. Mıknatısın ingilizcede karşılığı magnettir. Mıknatıslar farklı büyüklüklerde olabilir. Mıknatıslar, çubuk mıknatıs, at nalı mıknatıs veya yuvarlak mıknatıs şeklinde farklı şekillerde olabilirler.

Mıknatısın iki kutbu vardır. Bu kutuplar N (kuzey) ve S (güney) harfleriyle adlandırılır. Mıknatısın itme ve çekme kuvveti vardır. Mıknatısların aynı adlı kutupları birbirini iterken, farklı kutupları birbirini çeker. Mıknatısların çekim gücü kutuplarında daha fazladır.

Mıknatısın uyguladığı kuvvet temas gerektirmez. Cisimlere temas etmeden çekebilir veya itebilir. Mıknatısları küçük parçalara ayırsak bile çekme ve itme özelliğini kaybetmezler.

Mıknatıslar banka kartı, cep telefonu, CD, bilgisayar ve televizyon ekranı gibi eşyalara zarar verebilirler.

Mıknatıslar bir çok alanda kullanılmaktadırlar. Mıknatıslar; sanayi atıklarını ayırmada, teyplerde, radyolarda, manyetik rezonans cihazlarında, pusulada, hoparlörlerde, televizyonlarda, elektrik motorlarında, jeneratörlerde, bilgisayarlarda kullanılır. Elektrik santrallerinin jeneratörlerinde elektrik elde etmek için mıknatıs kullanılır.

Mıknatıslar Nerelerde Kullanılmaktadır?


Leave A Reply