Mikrognati Nedir? Küçük Çeneye Sebep Olan Durumlar ve Tedavisi

0
Advertisement

Mikrognati nedir, neden olur? Mikrognati, küçük çeneye neden olan durumlar ve hastalıklar nelerdir, nasıl tedavi edilebilir, hakkında bilgi.

Mikrognati

Mikrognati veya mandibular hipoplazi, bir çocuğun çok küçük bir alt çenesine sahip olduğu bir durumdur. Mikrognatisi olan bir çocuk, yüzlerinin geri kalanından çok daha kısa veya daha küçük bir alt çeneye sahiptir.

Mikrognati

Çocuklar bu problemle doğabilir veya yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişebilir. Esas olarak trizomi 13 ve progeria gibi belirli genetik koşullarla doğan çocuklarda görülür. Ayrıca fetal alkol sendromunun bir sonucu olabilir.

Bazı durumlarda, çocuğun yaşı ilerledikçe bu sorun ortadan kalkar. Ağır vakalarda, mikrognati besleme veya solunum problemlerine neden olabilir. Ayrıca dişlerin malokluzyonuna yol açabilir, bu da çocuğunuzun dişlerinin doğru hizalanmadığı anlamına gelir.

Mikrognatiye ne sebep olur?

Çoğu mikrognati vakası konjenitaldır, yani çocuklar onunla doğar. Bazı mikrognati vakaları kalıtsal bozukluklardan kaynaklanır, ancak diğer durumlarda, kendi başlarına meydana gelen ve ailelerden geçmeyen genetik mutasyonların sonucudur.

Advertisement

İşte mikrognati ile ilişkili bir dizi genetik sendrom:

Pierre Robin sendromu

Pierre Robin sendromu bebeğinizin çenesinin rahimde yavaşça oluşmasına neden olur, bu da çok küçük bir alt çene ile sonuçlanır. Ayrıca bebeğin dilinin boğazın içine kaçmasına neden olur, bu da solunum yollarını tıkayabilir ve nefes almayı zorlaştırabilir.

Bu bebekler ayrıca ağızlarının çatısında (veya yarık damak) bir açıklık ile doğabilirler. 8.500 ila 14.000 doğumda yaklaşık 1’de görülür.

Trizomi 13 ve 18

Trizomi, bir bebeğin ekstra genetik materyale sahip olması durumunda ortaya çıkan genetik bir hastalıktır: normal ikisi yerine üç kromozom. Trizomi ciddi zihinsel eksikliklere ve fiziksel deformitelere neden olur.

Her 16.000 bebeğin yaklaşık 1’inde Patau sendromu olarak da bilinen trizomi 13 vardır. 13 veya 18 gibi sayı, ekstra materyalin hangi kromozomdan geldiğini belirtir.

Akondrogenezis

Akrondrogenez, çocuğunuzun hipofiz bezinin yeterli büyüme hormonu oluşturmadığı nadir görülen kalıtsal bir hastalıktır. Bu, küçük bir alt çene ve dar bir göğüs dahil olmak üzere ciddi kemik sorunlarına neden olur. Ayrıca aşağıdaki uzuvların çok kısa olmasına neden olur:

Advertisement
  • bacaklar
  • kollar
  • boyun
  • gövde

Progeria

Progeria, çocuğunuzun hızlı bir şekilde yaşlanmasına neden olan genetik bir durumdur. Progeria’lı bebekler genellikle doğduklarında belirtiler göstermezler, ancak yaşamlarının ilk 2 yılında bozukluk belirtileri göstermeye başlarlar.

Genetik bir mutasyondan kaynaklanıyor, ancak ailelerden geçmez. Küçük bir çeneye ek olarak, progeria olan çocuklar da yavaş bir büyüme oranına, saç dökülmesine ve çok dar bir yüze sahip olabilir.

Cri-du-chat sendromu

Cri-du-chat sendromu, küçük bir çene ve düşük kulaklar da dahil olmak üzere gelişimsel engellere ve fiziksel deformitelere neden olan nadir bir genetik durumdur.

Adı, bu durumdaki bebeklerin yaptığı yüksek perdeli, kedi benzeri çığlıklarından kaynaklanmaktadır. Genellikle kalıtsal bir durum değildir.

Mikrognati

Treacher Collins sendromu

Treacher Collins sendromu, ciddi yüz anormalliklerine neden olan kalıtsal bir durumdur. Küçük bir çeneye ek olarak, yarık damak, elmacık kemikleri ve hatalı biçimlendirilmiş kulaklara da neden olabilir.

Ne zaman yardım almalısınız?

Çocuğunuzun çenesi çok küçük görünüyorsa veya bebeğiniz yemek yeme veya beslenme konusunda sorun yaşıyorsa, çocuğunuzun doktorunu arayın. Küçük bir alt çeneye neden olan bazı genetik durumlar ciddidir ve tedavinin başlayabilmesi için mümkün olan en kısa sürede bir tanıya ihtiyaç duyar.

Bazı mikrognati vakaları doğumdan önce ultrason ile teşhis edilebilir.

Çocuğunuzun doktoruna veya diş hekimine, çocuğunuzun çiğneme, ısırma veya konuşma konusunda sorun olup olmadığını bildirin. Bunlar gibi sorunlar, bir ortodontist veya oral cerrahın tedavi edebileceği yanlış hizalanmış dişlerin bir işareti olabilir.

Ayrıca, çocuğunuzun uyku güçlüğü çektiğini veya uyku sırasında nefes darlığı çektiğini fark edebilirsiniz, bu da daha küçük bir çeneden tıkayıcı uyku apnesine bağlı olabilir.

Mikrognati için tedavi seçenekleri nelerdir?

Çocuğunuzun alt çenesi, özellikle ergenlik döneminde, kendi başına yeterince uzayabilir. Bu durumda, tedavi gerekli değildir.

Advertisement

Genel olarak, mikrognati tedavileri, çocuğunuzun yemek yemesinde sorun yaşıyorsa değiştirilmiş yeme yöntemlerini ve özel ekipmanı içerir.

Çocuğunuzun ağız cerrahı tarafından yapılan düzeltici cerrahiye ihtiyacı olabilir. Cerrah çocuğunuzun alt çenesini uzatmak için kemik parçaları ekler veya hareket ettirir.

Kısa bir çeneye sahip olmanın neden olduğu yanlış hizalanmış dişleri düzeltmek için ortodontik diş telleri gibi düzeltici cihazlar da yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun altta yatan durumu için özel tedaviler, durumun ne olduğuna, hangi semptomlara neden olduğuna ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Tedavi yöntemleri ilaçlar ve yakın izlemeden büyük cerrahi ve destekleyici bakıma kadar değişebilir.

Uzun vadeli görünüm nedir?

Çocuğunuzun çenesi kendi kendine uzarsa, beslenme sorunları genellikle durur.

Düzeltici cerrahi genellikle başarılı olur, ancak çocuğunuzun çenesinin iyileşmesi 6 ila 12 ay sürebilir.

Sonuçta, görünüm mikrognatiye neden olan duruma bağlıdır. Akondrogenez veya trizomi 13 gibi belirli durumları olan bebekler sadece kısa bir süre yaşarlar.

Pierre Robin sendromu veya Treacher Collins sendromu gibi durumları olan çocuklar tedavi ile veya tedavisiz nispeten normal yaşamlar yaşayabilir.

Çocuğunuzun doktoru, görünümün çocuğunuzun kendine özgü durumuna bağlı olduğunu söyleyebilir. Erken tanı ve sürekli izleme, doktorların çocuğunuz için en iyi sonucu elde etmek için tıbbi veya cerrahi müdahalenin gerekip gerekmediğini belirlemesine yardımcı olur.

Mikrognatiyi önlemenin doğrudan bir yolu yoktur ve buna neden olan temel koşulların çoğu önlenemez. Kalıtsal bir bozukluğunuz varsa, genetik bir danışman size çocuğunuza geçirme olasılığınızı söyleyebilir.

Advertisement


Leave A Reply