Mikroorganizmaların Üremesini Etkileyen Faktörler – Gerekli Koşullar

0
Advertisement

Mikroorganizmaların üremesi ve büyümesi için gerekli olan koşullar nelerdir? Mikroorganizmaların üremesini etkileyen faktörler hakkında bilgi.

küflü ekmek

Mikroorganizmalar daha karmaşık organizmalara benzerler, çünkü iki temel hedefi işlemek ve gerçekleştirmek için çevrelerinden çeşitli malzemelere ihtiyaç duyarlar – süreçlerini yönetmek için yeterli enerji sağlamak ve kendilerini onarmak veya üretmek için yapı taşlarını çıkarmak. Mikroorganizmalar, aldıkları şeylere ek olarak, belirli ortamlarda da gelişir. Bu ortamlar organizmaların kendileri kadar çeşitlilik gösterir ve belirli bir ortamdaki elementlerin miktarı ve dağılımı bile çok önemli olabilir. Bilim adamları bu bilgileri deney için laboratuvarlarda mikroorganizmaları büyütmek için kullanırlar.

Besinler

Tüm mikroorganizmaların yiyeceklere ihtiyacı vardır. Gıda kaynakları değişebilir, ancak organizmalar öncelikle proteinler, yağlar ve karbonhidratlar gibi maddelerden karbon ve azot çıkarır. Bazı mikroorganizmalar bu tür partikülleri arar ve emer. Diğerleri ihtiyaç duyduklarını elde etmek için karbondioksit gibi çevre elementlerle kimyasal reaksiyonlar gerçekleştirebilirken, diğerleri de bitkilere benzer fotosentez yoluyla kendi basit şekerlerini üretebilirler. Proteinleri sentezlemek için kullanılan azot, çevredeki atmosferden veya diğer organik maddelerden alınabilir.

Sıcaklık

Genel olarak, sıcaklık yükseldikçe, mikroorganizmalar belirli bir noktaya kadar daha kolay büyüyebilir. Çok yüksek ve çok düşük sıcaklıkların her ikisi de mikroorganizmaların hayatta kalmaya bağlı olan enzim süreçlerini engeller, ancak bireysel mikroorganizma türleri farklı sıcaklık seviyelerini tercih etmek için büyümüşlerdir. Bilim adamları genellikle onları üç farklı gruba ayırır: psikrofiller, mezofiller ve termofiller. Psikrofiller 0 ila 5 santigrat derece arasındaki sıcaklıkları tercih eder; ortadaki gibi mezofiller, 20-45 santigrat derece; ve sıcak gibi termofiller, 55 derecenin üstünde veya üstünde sıcaklıklarda gelişir.

Advertisement

pH Seviyeleri

Mikroorganizmalar, büyüdükleri madde veya ortamda belirli bir pH seviyesini de tercih ederler, yani çevrelerinde belirli asidik niteliklere sahip olmayı tercih ederler. Çoğu insan patojeni de dahil olmak üzere çoğu mikroorganizma nötripiller, nötr pH seviyesini tercih eden organizmalardır. Bazıları yüksek pH seviyelerini sever, ancak çoğu zaman koşullar çok asidikse, organizmanın enzimleri parçalanır.

Nem

Suyun serbest akışı, hücrelerinin materyal değişimi ve metabolik süreçleri için mikroorganizmalar için hayati öneme sahiptir. Tüm mikroorganizmalar bir miktar suya ihtiyaç  duyar, ancak birkaçı düşük nem koşullarında buldukları tüm suyu koruyarak ve nem bakımından zengin bir ortamda kalarak hayatta kalabilir. Genel bir kural olarak, daha fazla nem, daha fazla mikroorganizma anlamına gelir.

Mevcut Öğeler

Suya ek olarak, mikroorganizmalar genellikle gerekli besin maddelerini üretmek için emdikleri hava gazlarında belirli elementlerin bulunmasını gerektirir. Azot, oksijen gibi gerekli bir elementtir. Hayatta kalmak için oksijen açısından zengin bir ortam gerektiren birçok mikroorganizma vardır, ancak diğerleri aslında düşük oksijenli ortamda gelişir. Bu iki uç arasında, az ya da çok oksijen tercih edebilecek ve ne kadar oksijen mevcut olursa olsun eşit şekilde gelişebilecek geniş bir çeşitlilik vardır.

Advertisement

Leave A Reply