Mikroskop Nasıl Büyütür?

0

Mikroskop Nasıl Büyütür? Mikroskobun büyütmesi nasıl hesaplanır? Işık mikroskobunun elemanları, mercek sistemleri hakkında bilgi.

Advertisement

Mikroskop Nasıl Büyütür?

İnsanoğlu, çıplak gözle 100 m (0.1 mm)’den küçük objeleri göremez. Mikroskop böylesi küçük objelerin, gözle görülmesini sağlamak amacıyla tasarlanmış bir alettir. Yani büyütme görevi görür. Günümüzde ışık mikroskobu, stereo mikroskobu ve elektron mikroskobu gibi çok çeşitli mikroskoplar bulunmaktadır.

Işık mikroskobunun dört tip elemanı vardır:

***Destek elemanları: Ayak, kol, gövde tüpü ve tabla gibi mikroskobun metal parçalarından olup, büyütme elemanlarını desteklemektedir.

***Büyütme elemanları (optik sistem): Birkaç mercekten oluşmaktadır. Işık mikroskobunda farklı mercek sistemleri vardır.

Advertisement

Oküler Mercek Sistemi: Gövde tüpünün üst ucunda yer alır ve genellikle çıkartılabilir niteliktedir. Oküler üzerinde büyütme gücünü gösteren bir işaret bulunur.

Objektif Mercek Sistemi: Gövde tüpünün alt kısmına sabitlenmiş şekilde, iki veya daha çok farklı büyütme kapasitesine sahip objektif mercekleridir. Üzerinde 4x, 10x, 40x ve 100x gibi büyütme kapasiteleri yazılıdır. Mikroskobunuzun ne kadar büyüttüğünü, oküler mercek ile objektifin büyütme değerlerini çarparak bulabilirsiniz.
(10 x 10 = 100 veya 10×40 = 400 gibi).

Kondansör: Tabla ortasındaki açıklığın altında yer alan mercekler sistemi veya tek bir mercekten oluşur, işlevi geniş bir ışık konisini; incelenen numuneye yansıtmaktır.

***Işık kaynağı: Mikroskop üzerine sabitlenmiş, içinde düşük voltajlı ampulün bulunduğu ışık kaynağı olduğu gibi, dış ortamdaki ışıkları, gözlenecek cisme odaklayan bir ayna da olabilir.

Işık kaynağından cisme odaklanan ışığın miktarı, tablanın altında yer alan diyafram ile ayarlanır. Işığın, ışık kaynağından göze kadar olan akış sırası aşağıdaki gibidir.

Işık kaynağı ⇒ Diyafram ⇒ Gözlenecek cisim ⇒ Objektif ⇒ Oküler ⇒ Göz

Advertisement

***Ayar düğmeleri: Bir cismin net görülebilmesi için, odak noktasında bulunması gerekir. Gözlenecek cismin odak noktasına getirilmesi, ince ve kaba ayar düğmeleriyle yapılmaktadır. Objektif değiştiğinde odak noktası da değişeceğinden tabla, bu ayar düğmeleriyle aşağı veya yukarı hareket ettirilerek tekrar odak noktasına getirilir.


Leave A Reply