Milli Bayramlarda Okulunuzda ve Sınıfınızda Hangi Hazırlıkları Yaparsınız?

0

Milli bayramlarımızda okulda ne gibi hazırlıklar yapılır? Milli bayramlarımızda öğrenci öğretmenlerin yaptığı hazırlıklar ve çalışmalar hakkında bilgi.

23 nisan

Milli bayramlarımız göğsümüzü kabartan, Milli duygularımızı alevlendiren ve tarihimizle duyduğumuz gururu bize tekrar tekrar yaşatan özel günlerdir. Aslında bu duyguları yaşarken, bu bayramların neden kutlandığı, tarihteki o günlerde neler yaşandığını bilmemiz çok önemlidir. Bu büyük görevi yüklenen en önemli mecra ise okullar ve öğretmenlerimizdir. Okullarımızdaki dersler ve öğretmenlerimizin verdiği bilgiler sayesinde milli bayramların önemini algılamaya başlar ve daha bilinçli olarak kutlar hale geliriz. O yüzden milli bayramlardan önce yapılan ve yapılması gereken en önemli hazırlık o bayramın anlam ve öneminin öğrencilere öğretilmesidir. Ancak bu yolla daha anlamlı ve coşkulu kutlamak mümkün olacaktır.

Milli Bayramlarımıza gelince;

-29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’dır. Bu bayramlara ek olarak 15 Temmuz 2016 yılındaki Darbe girişimi üzerinde Türk halkı olarak kazandığımız zafer vesilesiyle 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü olarak kutlanmaktadır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Pano Çalışmaları

Bu bayramlar yaklaşırken öğretmenler öncelikle okul panoları için hazırlıklar yapmaya ve öğrencileri panoya asılacak resim, yazı şiir vb. materyaller için görevlendirmeye başlarlar. Okul panolarının bayramın coşkusunu yansıtmasını sağlamak amacıyla tüm öğrencilerin ortaklaşa çalışmalar yapması, öğrencilerin öğrenme süreçlerinde de etkili olur. Bayramların öncesinde sınıflar süslenmeye başlar. Özellikle Türk Bayrağı bu süslemelerin temelini oluşturur. Türk bayrağı ve Atatürk’ün resimleri ile süslenen sınıf ve okul bayrama hazır hale gelir.

23 nisan

Bayram günü okullarda tören yapılır. Bu tören için bayramdan önce öğretmenler programlar hazırlar. Tören sırasında okunacak yazılar, şiirler, söylenecek şarkılar, marşlar, oynanacak oratoryolar, gösteriler hazırlanır. Bu gösterilerde rol alacak çocuklar gösteri provalarını aylar öncesinde başlarlar. Gereken durumlarda özel kıyafetler dikilir veya satın alınır. Şiir okuyacak arkadaşlar şiirlerini önceden ezberlerler. Şarkı ve marş söyleyecek koro da öncesinde hazırlıklarını tamamlar. Bunların hepsi bayram günü yaşanabilecek aksilikleri önlemek ve en güzel şekilde bayramımızı kutlamak amacıyla yapılan ön hazırlıklardır.

Sınıfımız ve okulumuz fiili olarak süslenerek, panolar yapılarak hazır hale geldikten; öğrenciler bayram ve tarihi hakkında tam olarak bilgilendikten; program belirlenip ezberler, kıyafetler ve provalar tamamlandıktan sonra; Gelsin Bayram. Her okulda bu milli bayramlar kutlanır ve Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece kutlanmaya devam edecektir.


Leave A Reply