Milli Mücadelede Kadınların Yeri İle İlgili Kompozisyon

0

Milli mücadele kadınların yeri ve önemi nedir, milli mücadelenin kadın kahramanlarının yaptıklarını anlatan kompozisyon, yazı örneği.

Milli Mücadelede Kadınların Yeri İle İlgili Kompozisyon

Advertisement

Milli Mücadelede Kadınların Yeri İle İlgili Kompozisyon

MİLLİ MÜCADELEDE KADINLAR

Bir toplumun hangi alanda olursa olsun başarıya ulaşabilmesi için kadınlara ihtiyacı vardır. Kadın, en küçük toplumdan, kocaman ülkelere kadar toplumların her zaman tamamlayıcı gücü olmuştur. Onların içinde bulunmadığı hiçbir alanda başarıdan söz edilemez.

İşte Milli Mücadelede de durum böyledir. Cephede savaşan erkekler, anaların yavruları, kadınların eşleriydi. Hepsi Türk kadınının canıydı, kanıydı. Uğrunda savaşılan vatan Türk kadınının da vatanıydı. İş bu haldeyken kadınların Milli Mücadeleye katılmamaları mümkün olabilir miydi? Mücadelenin görünmeyen kahramanları olan kadınlar, kimi zaman cepheye canla başla cephane taşımış, kimi zaman evde ördüğü çorapları, fanilaları cephedeki askerlere göndermiştir. Cephane taşırken cephanenin ıslanmaması için bebeğinin battaniyesini dahi cephaneye sarmıştır. Böylesi bir fedakarlık örneğine dünya tarihinde rastlamak çok zordur.

Milli Mücadele bu fedakarlıkların bir bütünüdür. Tüm vatan evlatlarının tek yürek olması, tek amaç için mücadele etmesidir. Başarıya ulaşması da kadınlar dahil herkesin eseridir.

Advertisement


Leave A Reply