Milli Mücadelede Türk Çocuğu, Milli Mücadeledeki Çocuk Kahramanlar

0
Advertisement

Milli Mücadele dönemindeki Çocuk Kahramanlar kimlerdir? Milli Mücadelede, Kurtuluş Savaşı’nda Türk çocuğu nasıl bir rol oynamıştır, kahramanlıkları.

Milli Mücadele, Türk milletinin var olma mücadelesidir. Bu dönemde yedinden yetmişe herkes kahramanca direniş göstererek bu savaşı zaferle sonuçlandırmıştır. Bu mücadele süresince çocuklar da destan yazmıştır. Aşağıda, bu mücadelede yer alan çocukların kahramanlıkları ile ilgili birkaç örnek verilmiştir.

SARICALI ALİ

Maraş savunmasında cephane taşıyan ve posta vazifesi gören çocuklar, aynı zamanda Türk askerinin moralinin düzelmesine de yardım ediyorlardı.

Sarıca Köyünden 14 yaşındaki Ali, bu bölgedeki askerlere kılavuzluk yapıyordu. Bir seferinde de düşmanın yolunu kesmek için köprüyü havaya uçurma vazifesini aldı. Bu vazifeyi başarı ile yerine getirerek bir kahramanlık örneği sergiledi. Daha sonra Yüzbaşı Sıtkı Bey, Ali’yi evlatlık alarak Kuleli Askeri Lisesine kaydettirerek askeri eğitim almasını sağladı.

EKMEKÇİ TAKIMI

Tarih 29-30 Ağustos 1922. Mustafa Kemal komutasındaki Kurtuluş Ordusunda, asker eksikliğinden dolayı 16-17 yaşındaki çocuklar da askerlik yapıyorlardı. Bunlar “Ekmekçi Takımı” veya “Su Takımı” askerleriydiler. Ordumuz 26 Ağustos’ta Tınaztepe, Belentepe, Sivri Tepe yöresini ele geçirip, Afyon’u kurtardıktan sonra, hızla kaçan Yunan Ordusunun peşinden, Dumlupınar istikametinde onları savaşarak yakından takip ediyordu.

Advertisement

Yunanlıların 225.000 kişilik Ordusu ile bizim 204.000 kişilik ordumuz savaşıyordu.! ordumuzda 15-17 yaşlarında olan çocuklar da vardı. Tüm Batı Anadolu bu savaşı bekliyordu. Dumlupınar veya Çalköy şehitliklerine uğrarsanız, orada yatan 15-17 yaşlarındaki çocukları görürsünüz.

O çocuk askerler; Ekmekçi veya Su Takımının askerleri iken, onlar da savaşmak için komutanlarından silah istemiş ve “Bizler adam değil miyiz, biz erkek değil miyiz? Biz de düşmanla savaşmak istiyoruz!” diyerek ağlaşmışlar ve savaşmışlardı.


Leave A Reply