Milli Park Nedir? Ülkemizdeki Milli Parklar

0

Milli park nedir, ülkemizde kaç tane milli park vardır, isimleri, listesi ve önemli milli parklarımızın resimleri ve haklarında bilgi.

Milli parklar koruma altına alınmış doğal alanlardır. Milli parkların kendilerine özgü değerleri vardır. Bazıları ender bulunan ya da soyu tükenme tehlikesi altında olan canlı türlerinin yaşam alanıdır. Bazıları eski çağlardan kalma arkeolojik kalıntıların bulunduğu yerlerdir. Bazıları ilginç jeolojik oluşumların yer aldığı bölgelerdir. Bazıları da önemli tarihi gelişmelerin yaşandığı yerlerdir. Milli parklar koruma altındadır, yani yasalarla korunur. Amaç milli parkların değerlerini hiç kaybetmeden gelecek nesillere aktarılabilmesidir.

Advertisement

Milli parklar çeşitli amaçlarla kullanılabilir. Spor, hobi, piknik, turizm, gözlem, bilimsel araştırmalar bunlardan bazılarıdır. Ülkemizde toplam 41 adet milli park vardır. Aşağıda bu milli parklarımızın bir listesini ve önemli milli parklarımızın resimleri ve bilgilerini bulabilirsiniz.

1Yozgat Çamlığı Millî ParkıYozgat22Altınbeşik Mağarası Millî ParkıAntalya
2Karatepe-Aslantaş Millî ParkıOsmaniye23Dilek YarımadasıAydın
3Kuşcenneti Millî ParkıBalıkesir24Hatila Vadisi Millî ParkıArtvin
4Soğuksu Millî ParkıAnkara25Honaz Dağı Millî ParkıDenizli
5Uludağ Millî ParkıBursa26Kaçkar Dağları Millî ParkıRize
6Yedigöller Millî ParkıBolu27Kazdağı Millî ParkıBalıkesir
7Spil Dağı Millî ParkıManisa28Karagöl Sahara Millî ParkıArtvin
8Kızıldağ Millî ParkıIsparta29Saklıkent Millî ParkıMuğla
9Kovada Gölü Millî ParkıIsparta30Truva Tarihî Millî ParkıÇanakkale
10Güllük Dağı Millî Parkı (Termessos)Antalya31Marmaris Millî ParkıMuğla
11Munzur Vadisi Millî ParkıTunceli32Küre Dağları Millî ParkıKastamonu-Bartın
12Beydağları (Olimpos) Sahil Millî ParkıAntalya33Sarıkamış Allahüekber Dağları Millî ParkıKars ve Erzurum
13Köprülü Kanyon Millî ParkıAntalya34Ağrı Dağı Millî ParkıIğdır – Ağrı
14Ilgaz Dağı Millî ParkıKastamonu ve Çankırı35Gala Gölü Millî ParkıEdirne
15Başkomutan Tarihî Millî ParkıAfyonkarahisar, Kütahya ve Uşak36Sultansazlığı Millî Parkı[4]Kayseri
16Göreme Tarihî Millî ParkıNevşehir37İğneada Longoz Ormanları Millî ParkıKırklareli
17Altındere Vadisi Millî ParkıTrabzon38Tek Tek Dağları Millî ParkıŞanlıurfa
18Boğazköy-Alacahöyük Tarihî Millî ParkıÇorum39Nene Hatun Tarihi Milli ParkıErzurum
19Nemrut Dağı Millî ParkıAdıyaman40Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Millî ParkıAnkara
20Beyşehir Gölü Millî ParkıKonya41Kop Dağı Müdafaası Tarihi Milli ParkıBayburt- – Erzurum
21Aladağlar Millî ParkıNiğde, Adana, Kayseri

İğneada Longoz Ormanları Millî Parkı

Kırklareli kent sınırları içinde yer alır. Burada longoz ya da diğer adıyla subasar ormanları bulunur. Bunlar yağış miktarının yüksek olduğu kış ve ilkbahar mevsimlerinde tabanı sularla kaplanan ormanlardır. Bu alan 2007 yılında millî park ilan edilmiştir. Millî parkta pek çok göl, sazlık alan ve longoz ormanı bulunur. Burada doğa yürüyüşü, yaban hayat ve kuş gözlemciliği gibi etkinlikler yapılabilir.

Advertisement

Başkomutan Tarihi Millî Parkı

Afyon, Kütahya ve Uşak kent sınırları içinde yer alır. 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz’un ve 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan harekâtın yaşandığı alanları kapsayan millî parkta, Kurtuluş Savaşımıza ait tarihi yerler, anıtlar ve şehitlikler bulunur. Bu bölge 1981 yılında millî park ilan edilmiştir.


Ağrı Dağı Milli Parkı

Ağrı ve Iğdır kent sınırları içinde yer alır. Ağrı Dağı 5.137 metre yüksekliğiyle ülkemizin en yüksek dağıdır. Bu dağın zirvesinde ülkemizin en büyük buzulu da bulunur. Bu özelliklerinden ötürü Ağrı Dağı ve yakın çevresini kapsayan alan, 2004 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Burası doğa yürüyüşü ve dağcılık için uygundur.

Advertisement

Kaçkar Dağları Millî Parkı

Rize ve Artvin kent sınırları içinde yer alır. 1994 yılında millî park ilan edilmiştir. Kaçkar Dağları 3.500 metreyi aşan birçok zirvesiyle Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağlarıdır. Ülkemizin en yağışlı kesiminde yer alan bu park bitki örtüsü açısında çok zengindir. Ayrıca Fırtına Deresi, Hemşin Deresi gibi aslında bir ırmak büyüklüğünde olan akarsulara sahiptir. Dört mevsim karlı zirveleri, buzulları, buzul gölleri, ormanları, çayırları vardır. Dağcılık, rafting, doğa yürüyüşü sporları için uygundur.


Kuş Cenneti Millî Parkı

Balıkesir kent sınırları içinde yer alır. 1959 yılında milli park ilan edilmiştir. Kuş Cenneti Milli Parkı’nda tepeli pelikan, çeltikçi, gece balıkçılı, kaşıkçı, karabatak, flamingo, sakarmeke ve bıyıklı sumru gibi birçok kuş türü görülür. Burada her yıl yüz binlerce kuş yaşar, ürer, göç döneminde konaklar ya da kışı geçirir. Bu parkta 17,5 metre yüksekliğinde, kırk kişilik bir kuş gözetleme kulesi vardır.


Göreme Tarihi Milli Parkı

Nevşehir kent sınırları içinde yer alır. 1986 yılında milli park ilan edilmiştir. Erciyes ve Hasan Dağı’ndan püsküren lavların soğumasıyla oluşmuş kayaçların su ve rüzgârın etkisiyle aşınması sonucu jeolojik yapılar oluşmuş, bu yapılar tarih boyunca çeşitli uygarlıklar tarafından yerleşim ve tarım amaçlı kullanılmıştır. Burada mağaracılık, oryantiring, doğa yürüyüşü sporları yapılabilir.


Köprülü Kanyon Milli Parkı

Advertisement

Antalya kent sınırları içinde yer alır. Burada bulunan Köprü Çayının oluşturduğu vade 14 km. uzunluğu ve 100 metreyi aşan duvar yüksekliğiyle ülkemizin en büyük kanyonlarından biridir. Bu bölge 1973 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Milli parkın yukarı bölgesinde Selge Antik Kenti’nin kalıntıları da bulunur. Burada oryantiring, rafting, bisiklet, yabani hayat ve kuş gözlemciliği gibi etkinlikler yapılabilir.


Nemrut Dağı Milli Parkı

Adıyaman ve Malatya kent sınırları içinde yer alır. Bölgede eski çağlardan kalma arkeolojik kalıntılar bulunur. Bu alan 1988 yılında Milli park ilan edilmiştir. Burada bulunan taş heykeller, Eskikale, Yenikale, Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü milli park içinde kalan kültürel değerlerdir. Burada kayak, doğa yürüyüşü, bisiklet gibi sporlar yapılabilir.


Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Aydın kent sınırları içinde yer alır. Dilek Yarımadası 1966 yılında, Büyük Menderes Deltası 1994 yılında milli park ilan edilmiştir. Dilek Yarımadası sahilleri Akdeniz fokları için doğal bir yaşam alanı oluşturur. Büyük Menderes Deltasında’ysa birçok kuş türünün yaşadığı saptanmıştır. Delta aynı zamanda deniz balıklarının yumurta bırakma alanıdır. Burası çadırlı kampçılık, yüzme, olta balıkçılığı gibi etkinlikler için uygundur.


Leave A Reply