Mine Sanatı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Mine nedir, nasıl bir sanattır? Mine nasıl yapılır? Minenin özellikleri, tarihçesi, hakkında bilgi.

mine-sanatiMine Sanatı;

Camın hamurunun içine çeşitli maden oksitleri karıştırılarak elde edilen bir maddedir Cam ve benzerinden yapılan eşyaları süslemekte kullanılır. Önce toz halindedir. Ateşten geçirildiği sırada eriyerek yumuşar, sonra da donar, saydam bir hale gelir. Kaplanacak şeylerin cinsine göre değişik oranda karışımlar yapılır. Adi çanak, çömlek üzerine sıvanacak minelere «sır», ya da «cilâ» denir. Eskiden bizde mine sanatı çok ilerlemişti. Kutular, saatler, tabakalar, vazolar mineyle gayet zarif bir şekilde işlenirdi.

Başlıca Mine Yapma Usulleri

Bölmeli Mine. — Genel olarak, madenî bir levha üzerine yapılacak bezeme şekliydi. Bizanslılar’da olduğu gibi Türkler arasında da çok yapılırdı.

Advertisement

Gömme Mine (Oymalı mine). — Mine, bir maden levhasının üzerine yuvalar açıp, içine yerleştirilir.

Kabartma Mine. — Yukarıdakinin benzeridir. Yalnız, mine tabakasının derinliği kadar koyuluğu da artar.

Sıvama Mine. — Bölmeli, oymalı mineler gibi değildir. Tek parçalı, sıvama olarak yapılır, üzeri altın yaldızla süslenir.

Mineciliğin çok eski bir tarihi vardır. Çin’ de, Türkistan’da, Bizans’ta bölmeli mine çok yapılırdı. Bu tarzı zor bulan Avrupalılar işi kolaylaştırmak için oyma tarzına kaçmışlardır. Bu tarzda yapılan Limoges (Fransa) mineleri çok tanınmıştır. Boyama, sıvama mineler ise ancak XV. yüzyılda, Rönesans Devri’nde başladı. Daha sonraki yüzyıllarda da mine ile portre yapmak sanatı gelişmişti. Mine üzerine boya ile resim yapmak sanatını 1630’da Blols’da Jean Routin adlı bir kuyumcu icat etmiştir.

Advertisement

Leave A Reply