Mirapex İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Mirapex ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Mirapex yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Mirapex neyi tedavi eder?

Mirapex

Mirapex

Kullanımları

Pramipeksol tek başına veya Parkinson hastalığını tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Hareket etme ve titreme, sertlik, yavaş hareket ve dengesizliği azaltma yeteneğinizi artırabilir. Ayrıca hareket edememe epizodlarının sayısını azaltabilir (“açma-kapama sendromu”).

Bu ilaç ayrıca bacakları hareket ettirmek için alışılmadık bir dürtü yaratan belirli bir tıbbi durumu (huzursuz bacak sendromu – RLS) tedavi etmek için kullanılır. Semptomlar genellikle geceleri bacaklarda rahatsız edici / hoş olmayan hislerle birlikte ortaya çıkar. Bu ilaç bu semptomları azaltabilir ve böylece uykuyu iyileştirebilir.

Pramipeksol, beyindeki belirli bir doğal maddenin (dopamin) dengesini geri kazanmaya yardımcı olarak çalışan bir dopamin agonistidir.

Mirapex nasıl kullanılır?

Pramipeksol almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı, doktorunuzun belirttiği gibi, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın. Bu ilacı yemekle almak bulantıyı azaltabilir. Pramipeksol kullanmaya ilk başladığınızda yan etki riskini (örn. Uyuşukluk, düşük tansiyon) azaltmak için doktorunuz sizin için en iyi doza ulaşılana kadar dozajınızı yavaşça artıracaktır. Bu ilacı tarif edildiği şekilde kullanın. Dozunuzu artırmayın veya yönlendirilenden daha sık almayın.

Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Bu ilacı birkaç gün boyunca almayı bırakırsanız, dozunuzu yavaşça önceki dozajınıza geri yükseltmeniz gerekebilir. İlacı nasıl yeniden başlatacağınız konusunda doktorunuzla konuşun. Doktorunuzun onayı olmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Çok olası olmasa da, aniden bu ilacı almayı bırakırsanız, yoksunluk semptomlarınız olabilir (ateş, kas sertliği, konfüzyon gibi). Parkinson hastalığınız varsa ve bu ilaçla düzenli tedaviyi durduruyorsanız, doktorunuz yoksunluk reaksiyonlarını önlemek için dozunuzu yavaşça düşürebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Bu ilacın tam etkilerinin fark edilmesi birkaç hafta sürebilir. Belirtileriniz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuzu bilgilendirin.

Yan etkiler

Bulantı, baş dönmesi, uyuşukluk, uyku sorunu, kabızlık, baş ağrısı veya ağız kuruluğu görülebilir. Bu etkiler devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bayılma, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (karışıklık, depresyon, halüsinasyonlar, hafıza problemleri gibi), olağandışı güçlü dürtüler (artan kumar, artan cinsel dürtüler gibi), artan zorluk gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. hareket / yürüme, kas krampları / spazmı, olağandışı duruş değişiklikleri (boyun veya vücudun öne doğru bükülmesi gibi), huzursuzluk, azalmış cinsel yetenek, artan titreme (titreme) / sertlik, ayak bileklerinin / ayakların şişmesi.

Göğüs ağrısı, ateş, alışılmadık derecede hızlı / yavaş / düzensiz kalp atışı, kas ağrısı / halsizlik, olağandışı yorgunluk, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), görme değişikliği dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Pramipeksol alan bazı insanlar her zamanki günlük aktiviteleri sırasında aniden uykuya daldılar (telefonda konuşmak, araba kullanmak gibi). Bazı durumlarda, uyku önceden uyuşukluk hissi olmadan meydana geldi. Bu uyku etkisi, bu ilacı uzun süre kullansanız bile pramipeksol tedavisi sırasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Gün içinde artan uyku hali yaşıyorsanız veya uykuya dalarsanız, doktorunuzla bu etkiyi tartışana kadar araba kullanmayın veya olası diğer tehlikeli aktivitelere katılmayın. Bu uyku etkisi riskiniz, sizi uykulu hale getirebilecek alkol veya diğer ilaçlarla artar.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Pramipeksol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: düşük tansiyon, kalp problemleri (örn. Düzensiz kalp atışı, kalp yetmezliği), böbrek problemleri, zihinsel / ruh hali bozuklukları (örn. Konfüzyon, halüsinasyonlar, psikoz, şizofreni) ), uyku bozukluğu (örn. uyku apnesi, narkolepsi).

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler, bu ilacı kullanırken baş dönmesi ve halüsinasyonlar için daha büyük bir risk altında olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçebilir ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkilere sahip olabilir. Ayrıca süt üretimini de etkileyebilir. Bu nedenle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: antipsikotikler (klorpromazin, haloperidol, tiyotixen), simetidin, metoklopramid.

Alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete için ilaçlar (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşetici ilaçlar (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşetici ilaçlar (örn. karizoprodol, siklobenzaprin) ve narkotik ağrı kesiciler (kodein, hidrokodon gibi) bu ilaçla etkileşime girebilir.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.


Leave A Reply