Misafirlik Neden Önemlidir? Misafirliğin Sosyal Hayattaki Yeri

0
Advertisement

Misafirlik neden önelidir? Türk toplumunda ve sosyal hayatımızda misafirliğin yeri ve önemi nedir? Misafirlik hakkında yazı.

misafir

Misafirlik Neden Önemlidir? Misafirliğin Sosyal Hayattaki Yeri

Misafirlik paylaşmanın en güzel örneklerinden biridir. Misafirlerle evimizi, dolaptaki yemeğimizi, sohbetimizi ve zamanımızı paylaşırız. Bu paylaşımlar en kıymetli paylaşımlardır ve Türkler misafirperverlikleri ile buna çok açık insanlardır. Üstelik Türk toplumunda “Tanrı Misafiri” denen bir kavram da vardır. Habersiz gelen misafirdir Tanrı Misafiri ama ev sahibi bunu önemsemez. Tanrı misafirine o an için elindeki imkanları neyse onlar sunulur, misafir rahat ettirmeye çalışılır. Evin en güzel köşesi ayrılır misafire, yemeğin en güzel yeri verilir. Çünkü bilinir ki her misafir rızkı ile gelir, evin bereketini arttırır.

Hatta eski gelenekler araştırıldığında misafirin önemi daha da çok kendini gösteriyor. Eski geleneklere göre ev sahibi misafiri utandırmamak amacıyla aç olup olmadığını sormazmış. Gelen misafire önce kahve ve su ikram edermiş. Eğer misafir önce kahveyi içerse tok, önce suyu içerse aç olduğu anlamına gelirmiş. Ev sahibi de o şekilde ikramda bulunurmuş. Ne kadar ince yaklaşım, misafire verilen önemin ne güzel bir örneği.

Türk toplumunun sosyal hayatında yaptığı aktiviteleri düşünecek olursak kültür sanat, tiyatro, spor gibi aktivitelerden önce aklımıza misafirlikler gelir. Özellikle kış aylarında ailecek gidip kapısını çalabileceğimiz ve güzel sohbeti paylaşacağımız yakınlarımız, dost ve akrabalarımızın olması çok önemlidir. Misafirliklerle insanlar sosyalleşir, zamanlarını güzel sohbetlerle değerlendirme imkanına sahip olurlar. Misafirlerdir sofraya bereket getiren, eve neşe saçan, dostlukları pekiştiren.

Kültürümüzdeki misafirliğin yerini ve misafirlik anlayışımızın güzelliğini korumak ve gelecek nesillere aktarmak da çok önemlidir. Dostluklara ve kapımızı çalana olan yaklaşımımıza verdiğimiz önemi uygulamalarımızla çocuklarımıza aşılamalı ve ilerde onlarında aynı tavırları benimsemelerini sağlamalıyız. Çocuklarımızın çalacak kapıları olabilmesi, kapılarını çalana Türk misafirperverliğini gösterebilmeleri için bu son derece önemlidir. Misafir sıkıntı değil muhabbet, kıtlık değil bereket getirir.

Advertisement

Leave A Reply