Mississippi Nehri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Dünyanın en uzun akarsularından birisi olan Mississippi nehri haritası ile ile Mississippi nehri ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Mississippi Nehri Haritası

MİSSİSSİPPİ IRMAĞI, Amerika Birleşik Devletleri’nin orta bölümünde ırmak. Uzunluğu 6.415 km (en büyük kolu Missouri ile birlikte), akaçlama havzası 3.220.000 km2. ABD’nin en uzun ırmağı, irili ufaklı yüzlerce koluyla birlikte, dünyanın en büyük suyolu sistemlerinden biridir.

Minnesota Eyaleti’nin kuzeybatısında İtasca Gölü’nden doğar, güneydoğu doğrultusunda akmaya başlar. Minnesota-Wisconsin aşağı sınırının bir bölümünü; İowa-Wisconsin ve İowa-İllinois, Missouri-Kentucky ve Missouri-Tenessee sınırlarını, Arkansas-Tennessee ve Arkansas-Mississippi sınırlarını; Louisiana-Mississippi kuzey sınırının bir bölümünü çizer.

Bu noktadan sonra güneydoğuya kıvrılır, çok geniş bir delta oluşturarak çok sayıda kolla Meksika Körfezi’ne dökülür. Büyük Göller Bölgesi’nden Meksika Körfezi’ne kuzey-güney doğrultusunda akarken aldığı kollarından 45’inin ortalama 780 km’lik bölümleri ulaşıma elverişlidir.

Advertisement

Mississippi İsmi Ne Anlama Gelir?

Kızılderili dilinde “Büyük Irmak” anlamına gelen Mississippi’nin Main Pass, North Pass, South Pass, Southwest Pass, vb yerel adları da vardır.


Leave A Reply