Mme de Sévigné Kimdir?

0

Mme de Sévigné ya da Madame de Sévigné olarak bilinen Fransız kadın yazarı hayatı ve eserleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı yazımız.

Mme de SévignéMme de Sévigné ( 5 Şubat 1626, Paris, Fransa – 17 Nisan 1696, Grignan, Fransa)

Advertisement

Ünlü bir Fransız kadın yazarıdır. Asıl adı Marie de Rabutin -Chantal’dir. Paris’te doğdu. 6 yaşındayken öksüz kaldı, Amcası Christophe De Coulanges ona İtalyanca, İspanyolca, Lâtince öğretti, sağlam bir bilgi ve eğitim verdi, 18 yaşına geldiği zaman da, Henri De Sevigne adındaki kişizade bir zenginle evlendirdi.

Mme De Sevignd, kocası, bir başka kadın için düello ederek ölünce 24 yaşında, iki çocukla dul kalmıştı. Çocuklarını büyütmek için kocasından kalan Rochers malikânesine çekildi. Onlar büyüyünce, Paris’e geldi. Yeniden Rambouillet Konağı’nda, sarayda görünmeye başladı. Kızını, 1669’da Kont De Grignan’la evlendirdi. Bu evlenme, mesut bir evlilik olmadı. Kont De Grîgnan, Provence’da, Fransa’nın öbür ucunda görevli olduğu için, Mme De Sevigne kızından ayrı düştü. Ünlü mektuplarını, edebi kişiliğini bu ayrılığa borçludur. Kızı ile arasında büyük karakter farkı vardı: Kendisi ne kadar neşeli, canlıysa, kızı o kadar içine kapalı bir insandı. Bu yüzden, mektupları, birer lirizm şaheseri oluyordu. Mme De Grîgnan’ın iki oğlu, iki kızı olmuştu. Oğullarından biri orduya girmişti. Küçük kızdan kurtulmak için de onu manastıra attılar, rahibe yaptılar. Bütün bu haller Mme De Sevigne için birer üzüntü kaynağıydı. 1677’den beri oturduğu Carnavalet Konağı’nı, yılın büyük çoğunluğunda kapalı tutuyor, iktisat olsun diye amcasının yanında, köyde yaşıyordu.

Mme De Sevigne’nin, 1500’ü aşan, yayınlanmış mektubu vardır. Edebiyatta mektup türünün hemen hemen kurucusudur. Bu mektuplar hem üslup bakımından son derece duygulu, hem de belge olarak son derece değerli eserlerdir.

Advertisement


Leave A Reply