Moda Tasarımı Mezunu (Moda Tasarımcısı) Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

0
Advertisement

Tekstil ve Moda Tasarımı ile Moda Tasarımı mezunları ne iş yapar, çalışma ortamları ve iş olanakları nelerdir? Moda tasarımcısı nerelerde çalışabilir?

Moda Tasarımı Mezunu (Moda Tasarımcısı) Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

Moda tasarımcıları orijinal kıyafetler, aksesuarlar ve ayakkabılar yaratır. Tasarımlar çizer, kumaş ve desen seçerler ve tasarladıkları ürünlerin nasıl yapılacağına dair talimat verirler.

Moda Tasarımcısı

Ne İş Yapar?

Moda tasarımcıları genellikle aşağıdakileri yapar:

  • ***Moda trendlerini inceler ve tüketicilere hitap edecek tasarımları tahmin eder
  • ***Koleksiyon için bir temaya karar verir
  • ***Tasarımları oluşturmak için bilgisayar destekli tasarım programlarını (CAD) kullanır. Elde çizim de yapabilirler.
  • ***Kumaş örnekleri almak için üreticileri veya ticari fuarları ziyaret eder
  • ***Her giysi veya aksesuar için kumaşlar, süslemeler, renkler veya stil seçer
  • ***Bir prototip tasarım oluşturmak için diğer tasarımcılarla veya ekip üyeleriyle birlikte çalışır
  • ***Tasarım fikirlerinin sunumunu yapar ya da moda ve ticari fuarlarda sergiler
  • ***Giyim mağazaları perakendecilerine veya doğrudan tüketicilere tasarımlarını pazarlar
  • ***Tasarımlarının son üretimini denetler

Daha büyük giyim şirketleri tipik olarak yaratıcı bir tasarımcı tarafından yönetilen bir tasarımcı ekibi kullanır. Bazı moda tasarımcıları giyim, ayakkabı veya aksesuar tasarımında uzmanlaşırken, diğerleri üç moda kategorisinde de tasarımlar oluşturur.

Yeni Tasarım Oluşumu;

Bazı moda tasarımcıları için, yeni bir tasarım oluşturmanın ilk adımı, moda endüstrisi ticaret grupları tarafından yayınlanan trend raporlarını kullanarak mevcut moda araştırması ve gelecekteki trendlerin tahminlerini yapmaktır. Diğer moda tasarımcıları, düzenli çevrelerinden aldıkları ilhamlardan, yaşadıkları kültürlerden ve ziyaret ettikleri yerlerden veya onlara ilham veren çeşitli sanat ortamlarından koleksiyonlar yaratırlar.

Advertisement

Fikir sahibi olduktan sonra, moda tasarımcıları çeşitli kumaşları dener ve genellikle nihai üründe kullanılacak olandan daha az pahalı malzemeyle bir prototip üretir. Tasarımın nasıl görüneceğini ve tasarımları gerektiği gibi ayarlayacağını görmek için modellerle çalışırlar.

Bazı tasarımcılar ilk önce tasarımlarını elle çizse de, çoğu artık bilgisayar destekli tasarım (CAD) programları ile fikirlerini dijital olarak da çiziyor. CAD tasarımcıların çalışmalarını sanal modellerde görmelerini sağlar.

Tasarımcılar, imalatta kullanılacak gerçek malzemelerle örnekler üretirlar. Editörlerden veya defilelerden iyi tepkiler alan örnekler üretilir ve tüketicilere satılır.

Tasarım süreci uzmanlık derecesine göre değişebilse de, genel olarak ilk tasarım konseptinden son üretime, ilkbahar veya sonbahar koleksiyonunun piyasaya sürülmesi 6 ay sürer. Bazı şirketler, ilkbahar ve sonbahardaki yayınların yanı sıra, her ay olduğu kadar sık ​​yeni tasarımlar yayınlayabilir.

İnternet ve e-ticaret, moda tasarımcılarının ürünlerini geleneksel mağazalarının dışında sunmalarını sağlar. Ürün hatlarını sergilemek için fiziksel bir mağazaya yatırım yapmak zorunda kalmadan doğrudan tüketiciye gönderebilirler.

Aşağıda, moda tasarımcısı türlerine örnekler verilmiştir:

Advertisement

Giyim tasarımcıları gündelik giyim, takım elbise, spor giyim, gece kıyafeti, dış giyim, özel giyim gibi erkek, kadın ve çocuk giysilerini yaratır ve üretir.

Ayakkabı tasarımcıları farklı ayakkabı ve bot stilleri yaratır ve üretmelerine yardımcı olur. Ayakkabı tabanlarında kullanılan hafif sentetik malzemeler gibi yeni malzemeler kullanıma sunulduğunda, ayakkabı tasarımcıları konforu, formu ve işlevi birleştiren yeni tasarımlar üretir.

Aksesuar tasarımcıları el çantaları, valizler, kemerler, eşarplar, şapkalar, çoraplar ve gözlükler gibi öğeleri tasarlar ve üretir.

Kostüm tasarımcıları sahne sanatları ve sinema ve televizyon yapımları için kostümler tasarlar. Performansın gerçekleştiği dönemde giyilen stilleri araştırırlar veya uygun kıyafet seçmek ve oluşturmak için çalışırlar. Ayrıca, özel üretim için kostüm bütçesinde kalmaları gerekir.

Eğitimi:

Meslek eğitimi üniversitelerin Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu, Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi, Mühendislik ve Tasarım Fakültesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültelerinin Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde mesleğin eğitimi verilmektedir. Eğitim süresi 4 yıldır.

Nerelerde Çalışır?

Moda tasarımcıları, toptan veya üretim tesislerinde, konfeksiyon şirketlerinde, perakendecilerde, tiyatro veya dans şirketlerinde ve tasarım firmalarında çalışmaktadır.

Moda endüstrisinden bazı moda tasarımcıları toptancılar veya üreticiler için çalışmaktadır. Bu toptancı ve üreticilerin hazır giyim ve aksesuarları, bireysel mağazalara, katalog şirketlerine veya çevrimiçi perakendecilere dağıtılmak üzere perakendecilere veya diğer pazarlamacılara satılmaktadır. Çoğu durumda, bu tasarımcılar “şirket içi tasarımcılardır”. Markalar birçok tüketiciye aşina olsalar da, bireysel tasarımcılar büyük oranda bilinmemektedir.

Serbest meslek sahibi moda tasarımcıları genelde kişiselleştirilmiş ya da özel olarak yüksek moda giysiler ve özel giyim ürünleri tasarlarlar. Kendi bağımsız giyim hatlarını kurabilen serbest meslek sahibi moda tasarımcıları çoğu zaman zaten deneyime ve sektör hakkında güçlü bir anlayışa sahiptir. Bazı durumlarda, serbest meslek sahibi bir moda tasarımcısı kendi adını taşıyan bir giyim hattına sahip olabilir.

Çoğu tasarımcı yılda birkaç kez seyahat eder ve moda defilelerinde son moda trendlerini öğrenir. Tasarımcılar bazen son ürünleri üreten malzeme tedarikçileri ve üreticilerle buluşmak için başka ülkelere de seyahat ederler.

Moda Tasarımcısında Bulunması Gereken Özellikler;

Moda tasarımcıları ayrıca aşağıdaki spesifik özelliklere sahip olmalıdır:

Sanatsal yetenek. Moda tasarımcıları daha sonra prototip oluşturmak için kullanılan ilk tasarım fikirlerini çizerler. Sonuç olarak, tasarımcıların tasarıma yönelik vizyonlarını çizim yoluyla ifade edebilmeleri gerekir.

Advertisement

İletişim yetenekleri. Moda tasarımcıları genellikle tasarım sürecinde ekipler halinde çalışır ve bu nedenle ekip üyeleriyle iletişim kurmada etkili olmalıdırlar. Örneğin, giysinin nasıl inşa edilmesi gerektiği konusunda talimatlar vermeleri gerekebilir.

Bilgisayar yetenekleri. Moda tasarımcıları tasarım için teknolojiyi kullanır. Bilgisayar destekli tasarım (CAD) programlarını kullanabilmeli ve grafik düzenleme yazılımına aşina olmalıdırlar.

Yaratıcılık. Moda tasarımcıları çeşitli kumaşlar, şekiller ve renkler ile çalışır. Fikirleri benzersiz, işlevsel ve şık olmalıdır.

Karar verme becerileri. Sık sık takım halinde çalıştıkları için, moda tasarımcıları birçok fikre maruz kalırlar. Tasarımlarına hangi fikirlerin dahil edileceğine karar verebilmelidirler.

Detay odaklı. Moda tasarımcılarının renkteki küçük farklılıklar ve bir tasarımın başarılı olmasını sağlayacak diğer detaylar için iyi bir gözü olmalıdır.


Leave A Reply