Modest Musorgksi Kimdir? Ünlü Rus Bestecisinin Hayatı ve Eserleri

0

Modest Petroviç Musorgski Kimdir? Modest Petroviç Musorgski hayatı, biyografisi, besteleri, eserleri hakkında bilgi.

Modest Musorgski

Modest Musorgksi Kimdir?

Modest Petroviç Musorgski; Rus bestecisidir (Karevo 1839-St. Petersburg 1881). Askerlik eğitimi gördüğü sırada ilk müzik derslerini de aldı. 1858’de kendini tümüyle müziğe adamak için askerlikten ayrıldı. Maddi sıkıntıları nedeniyle 1863’te küçük bir memurluk bulmak zorunda kaldı. Balakirev, Borodin, Kjui ve Rimski-Korsakov ile birlikte Rus Beşleri olarak anılan topluluğu kurdu. Ulusal Rus müziğini gerçekleştirmek isteyen topluluğun en kararlı ve yetenekli bestecisiydi.

“Uygar-Batı” müziğine, onun sanat araçlarına karşı çıkan Mussorgski, bu yüzden düzenli müzik dersleri almaya da yaşanmadı. Onun amacı, “dramatik gerçekliği” Rus diliyle seslendirmekti. Teknik bilgi alanındaki yetersizliği, müzik sanatını en büyük yaratıcılarından biri olmasını engelledi. Eserlerinden birçoğu Rimski-Korsakov tarafından düzeltildi ve yeniden orkestralandı.

Derbeder bir yaşam sonunda 42 yaşında öldürüldüğünde, aralarında Rusya opera tarihinin baş eserlerinden Boris Godunov (1847) ve piyano edebiyatının standart yaratılarından Bir Sergiden Tablolar (1874) gibi seçkin eserler bıraktı. Öteki eserleri arasında bitmemiş operaları Hovanşçina (1833’te Rimski-Korsakov tarafından tamamlandı) ve Soroçinski Panayırı, orkestra için Çıplak Dağda Bir Gece (1867) ve Ölüm Şarkıları ve Dansları (1874) sayılabilir.

Kaynak – 2 

Modest MUSSORGSKİ, (21 Mart 1839, Karev — 28 Mart 1881, Petersburg)

Rus bestecisidir. Askerlik eğitimi görmüş, subaylık yaptığı sırada müziğe olan ilgisi gelişmiş, askerlikten ayrılmış, Borodin ve Balakiref’le tanışmış, onların etkisiyle ulusal müziğe yönelmiştir. 28 yaşındayken yazdığı bir koro parçasında ve şarkılarında olağanüstü yaratış gücü ve kişiliğini ortaya koymuş, altı yıl sonra da en başarılı yapıtı ‘Boris Godunov‘ operasını vermiştir.

Teknik bilgi alanındaki yetersizliği müzik sanatının en büyük yaratıcılarından biri olmasını engellemiştir. «Rus beşleri» denen grubun en önemli bestecisidir. Yapıtlarından birçoğu Rimski-Korsakov tarafından düzeltilmiş ve yeniden. orkestralanmıştır. Adı geçen operadan başka başlıca yapıtları arasında Gogol’ un bir öyküsünden esinli «Düğün», «Kovançina» ve «Soroçinski Panayırı» adlı tamamlanmamış operalar, orkestra için «Çıplak Dağda Bir Gece», piyano için «Bir Sergiden Tablolar», ses ve piyano için «Ölüm Şarkıları ve Dansları» ve «Çocuk Şarkıları» vardır.


Leave A Reply