Molnupiravir İlaç Nedir? Neye İyi Gelir? Covid 19 Tedavisindeki Yeri

0
Advertisement

Monupiravir ilaç nedir, üzerinde yapılan çalışmalar ve Covid 19 tedavisindeki etkinliği ne kadardır? Monupiravir neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Molnupiravir

Kaynak: wikipedia.org

Molnupiravir

Molnupiravir (geliştirme kodları MK-4482 ve EIDD-2801), ağızdan aktif olan (ağızdan alınabilir) ve influenza tedavisi için geliştirilmiş deneysel bir antiviral ilaçtır. Sentetik nükleozid türevi N4-hidroksisitidinin bir ön ilacıdır ve antiviral etkisini viral RNA replikasyonu sırasında kopyalama hatalarının eklenmesi yoluyla gösterir. SARS, MERS ve SARS-CoV-2 dahil olmak üzere koronavirüslere karşı da etkinlik göstermiştir.

İlaç, üniversitenin ilaç inovasyon şirketi Drug Innovation Ventures at Emory (DRIVE) tarafından Emory Üniversitesi’nde geliştirildi. Daha sonra, ilacı daha da geliştirmek için Merck & Co. ile ortak olan Miami merkezli Ridgeback Biotherapeutics şirketi tarafından satın alındı.

Güvenlik Tartışması

Nisan 2020’de, eski ABD Biyomedikal Gelişmiş Araştırma ve Geliştirme Otoritesi Başkanı (BARDA) Rick Bright’ın ihbar şikayeti, benzer ilaçların mutajenik özelliklere sahip olması (doğum kusurları üretmesi) nedeniyle molnupiravirin daha da geliştirilmesi için finansman sağlama konusundaki endişelerini ortaya koydu. İlacın etken maddesini araştıran önceki bir şirket olan Pharmasset ilacı terk etmişti. Bu iddialar DRIVE’ın CEO’su George Painter tarafından reddedildi ve molnupiravir üzerinde toksisite çalışmalarının yapıldığını ve ABD ve Birleşik Krallık’taki düzenleyicilere veri sağlandığını ve 2020 ilkbaharında insanlarda güvenlik çalışmalarının ilerlemesine izin verdiğini belirtti. Ayrıca şu anda DRIVE ve Ridgeback Biotherapeutics, hayvanlarda gelecekte güvenlik çalışmaları planladıklarını belirtti.

COVID-19

Mart 2020’de SARS-CoV-2’ye karşı aktif olduğu tespit edildikten sonra, molnupiravir, Birleşik Krallık ve ABD’deki sağlıklı gönüllülerde “Güvenlik, Tolere Edilebilirlik ve Farmakokinetik” için bir ön insan çalışmasında test edildi. Haziran 2020’de Ridgeback Biotherapeutics, ilacın COVID-19 tedavisi olarak etkinliğini test etmek için Faz II denemelerine geçtiğini duyurdu. ABD ve Birleşik Krallık’ta hastanede yatan ve hastaneye kaldırılmayan az sayıdaki insan grubunda Temmuz ayında iki deneme yürütülmüştür. Temmuz 2020’nin sonlarında ve henüz herhangi bir tıbbi veri yayınlamadan, ilacı geliştirmek için Ridgeback Biotherapeutics ile ortaklık yapan Merck, molnupiravir’i Eylül 2020’den başlayarak geç aşama denemelerine taşıma niyetini açıkladı. 19 Ekim 2020’de Merck, hastanede yatan hastalara odaklanan bir yıllık Aşama 2/3 denemesine başladı.

Dağ gelincikleri üzerinde yapılan araştırmaya göre bu ilaç takribi 24 saat üzerinde virüs bulaşını tamamen durdurabiliyor.

Advertisement


Leave A Reply