Monero (XMR) Nedir? Monero’nun Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

0

Monero (XMR) nedir? Son dönemde gizlilik özelliği ile ön plana çıkmış olan Monero (XMR) özellikleri ve avantajları hakkında bilgiler.

Son yıllarda birçok kripto para birimi piyasaya sürüldü. Birçoğu, başarıları çeşitlilik gösterse de, mahremiyeti ve anonimliği geliştirmeyi amaçladı. Bu kripto para birimlerinden birkaçı, tüm işlemlerin halka açık olarak görüntülenmesine izin verirken, diğerleri gizliliği isteğe bağlı hale getirir. Yine de diğerleri gizlilik özelliğini kesinlikle örtük olarak tutar. Kripto para birimi Monero, gizlilik odaklı özellikleri nedeniyle yüksek düzeyde popülerlik ve kabul görmüştür. Bu makale, monero’nun temel kavramlarını, özelliklerini ve zorluklarını açıklamaktadır.

Advertisement
Monero (XMR) Nedir? Monero'nun Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Kaynak : getmonero.org

Monero nedir?

2014 yılında piyasaya sürülen Monero (XMR), blockchain konsepti üzerine inşa edilen ve çalışan açık kaynaklı, gizlilik odaklı bir kripto para birimidir. Dijital para birimlerinin altında yatan teknolojiyi oluşturan bu blok zincirleri, ağdaki tüm işlemleri gösteren katılımcıların faaliyetlerinin halka açık defterleridir. Monero’nun blok zinciri kasıtlı olarak opak olacak şekilde yapılandırılmıştır. Katılımcılar tarafından kullanılan adresleri gizleyerek, gönderenlerin ve alıcıların kimliği ve her işlemin miktarı gibi işlem ayrıntılarını anonim hale getirir.

İsimsizliğin yanı sıra, monero madenciliği süreci eşitlikçi bir kavrama dayanmaktadır – tüm insanların eşit olduğu ve eşit fırsatları hak ettiği ilkesi. Monero başlatılırken, geliştiricileri kendileri için herhangi bir hisse tutmadılar ve sanal para birimini daha da geliştirmek için katkılara ve topluluk desteğine güvendiler.

Monero, bireylerin madencilik havuzlarına katılarak faaliyetlerinden dolayı ödüllendirildikleri veya tek tek para çıkarabilecekleri bir madencilik sürecini destekler. Monero madenciliği standart bir bilgisayarda gerçekleştirilebilir ve uygulamaya özel entegre devreler (ASIC’ler) gibi herhangi bir özel donanıma ihtiyaç duymaz. Monero, Windows, macOS, Linux, Android ve FreeBSD dahil olmak üzere tüm önde gelen işletim sistemi platformlarında çalışır.

Monero (XMR) Nedir? Monero'nun Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Kaynak : getmonero.org

Monero, Gizliliği Nasıl İyileştirir?

Monero, ring imza ve gizli adresler kavramlarını kullanarak gizlilik endişelerini azaltır. Ring imzalar, gönderen bir katılımcının kimliğini bir gruptaki diğer katılımcılardan gizlemesini sağlar. Ring imzaları, grubun bir üyesinin anonim dijital imzalarıdır, ancak işlemi hangi üyenin imzaladığını açıklamaz. Bir ring imzası oluşturmak için, monero platform bir göndericinin hesap anahtarlarının bir kombinasyonunu kullanır ve bunu blok zincirindeki genel anahtarlarla birleştirir, bu da onu benzersiz ve özel kılar. Bu, gönderenin kimliğini gizleme yeteneğini mümkün kılar, çünkü karmaşık imzayı üretmek için grup üyelerinin anahtarlarından hangisinin kullanıldığını belirlemek sayısal olarak imkansızdır.

Advertisement

Bir defalık kullanım için rastgele oluşturulan bu adresler alıcı adına her işlem için oluşturulduğundan gizli adresler ek gizlilik sağlar. Bu gizli adreslerin kullanılması, bir işlemin gerçek hedef adresinin gizlenmesini sağlar ve alıcı katılımcının kimliğini gizler.

Ayrıca Ring Gizli İşlemleri veya RingCT, işlem tutarının gizlenmesini sağlar. Gönderenlerin ve alıcıların kimliklerini gizlemede başarılı olduktan sonra, RingCT işlevi Ocak 2017’de tanıtıldı ve monero ağ üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemler için zorunlu hale getirildi.

Monero Bitcoin’den Nasıl Farklılaşmıştır? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

En popüler kripto para birimi olan Bitcoin, sözde ad adreslerini kullanarak katılımcının kimliğini korumaya çalışan bir protokol üzerinde çalışır. Bu sözde isimler, rastgele oluşturulmuş alfabe ve sayı kombinasyonlarıdır.

Bununla birlikte, bu yaklaşım, hem bitcoin adresleri hem de işlemler blok zincirine kaydedildiğinden ve onları halka açık erişime açtığından sınırlı gizlilik sunar. Sahte adresler bile tamamen özel değildir. Bir katılımcının belirli bir süre içinde gerçekleştirdiği birkaç işlem aynı adrese bağlanabilir, bu da halkın, devletin, ailenin ve arkadaşların bir adres sahibinin eğilimlerinden ve dolayısıyla kimliğinden haberdar olmasına olanak tanır.

Monero’nun bitcoin’e göre bir başka avantajı, değiştirilebilirliktir. Bu, bir para biriminin iki biriminin karşılıklı olarak ikame edilebileceği ve ikisi arasında hiçbir fark olmadığı anlamına gelir. İki 1 dolarlık banknotun değeri eşit olsa da, her biri benzersiz bir seri numarası taşıdığından, değiştirilebilir değildir. Buna karşılık, iki parça 1 oz. Her ikisi de aynı değere sahip olduğundan ve herhangi bir ayırt edici özelliği taşımadığından aynı kalitedeki altının% 50’si değiştirilebilirdir. Bu benzetmeyi kullanırsak, bir bitcoin 1 dolarlık banknotken, bir monero altın parçadır.

Her bitcoin’in işlem geçmişi blok zincirine kaydedilir. Dolandırıcılık, kumar veya hırsızlık gibi belirli olaylarla bağlantılı olabilecek bitcoin birimlerinin tanımlanmasına izin vererek, bu tür birimleri tutan hesapları engelleme, askıya alma veya kapatma yolunu açar. Bugün daha önce kumar oynamak için kullanılmış ve gelecekte yasaklanarak bir kayba yol açan birkaç bitcoin aldığınızı hayal edin.

Advertisement

İzlenemeyen işlem geçmişiyle Monero, katılımcılara, tuttukları birimlerinin başkaları tarafından reddedilme veya kara listeye alınma riskini taşımadıkları çok daha güvenli bir ağ sunar.

Monero (XMR) Nedir? Monero'nun Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Kaynak : getmonero.org

Zorluklar

Bu gizlilik avantajları, monero’nun hızlı bir şekilde benimsenmesini teşvik ederken, aynı zamanda zorlukları da beraberinde getirdi. Monero’nun izlenemezlik ve gizlilik özellikleri, bunların itibarsız amaçlar için ve uyuşturucu ve kumar gibi olanlar dahil şüpheli pazarlarda kullanılmasına izin verir. AlphaBay ve Oasis gibi karanlık ağdaki piyasalar, monero kullanımının arttığını gördü.

CNBC’nin son raporları, bilgisayar korsanlarının monero madenciliği yapmak ve Kuzey Kore’ye göndermek için bilgisayarlara virüs bulaştıran kötü amaçlı yazılımlar oluşturduğunu gösteriyor. Esasen monero, izlenebilirliği olmayan sermaye kontrollerinin dışında kaldığından yasadışı faaliyetler ve kanun yaptırımlarından kaçmak için kullanıma açıktır.

Son Sözler

Gizlilik açısından zengin özellikler, Monero’nun Ocak 2021 itibarıyla piyasa değerine göre dünyanın en büyük 16. kripto para birimi olmasına sebep oldu. Kraken, Poloniex ve Bitfinex gibi önde gelen kripto para borsalarında monero ticareti yapılabilir. Bununla birlikte, gizlilik özellikleri de yasadışı faaliyetlerde kullanımı hakkında sorulara yol açmıştır. ABD makamları Monero’nun izini sürebilmek için çalışmalar yaptıklarını açıklamışlardır.


Leave A Reply