Monterrey (Meksika) Şehri Konumu Özellikleri Gezilecek Yerleri

0
Advertisement

Monterrey nerededir? Meksika’nın Monterrey şehrinin coğrafi konumu, ekonomisi, özellikleri, gezilecek yerleri hakkında bilgi.

Monterrey

Monterrey

Monterrey Meksika’nın kuzeydoğu Nuevo León eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Şehir Meksika’da 123 milyar dolarlık GSYİH (PPP) ile en verimli ikinci ve 2015 itibariyle tahmini 4.689.601 kişilik nüfusu ile üçüncü büyük olan Monterrey metropol alanına demirlemektedir. Monterrey, ülkenin en iyi yaşam kalitesi ve kuzey Meksika’nın ticari merkezi olarak hizmet ediyor ve birçok önemli uluslararası şirketin temelini oluşturuyor, kişi başına satın alma gücü paritesine göre ayarlanmış GSYİH, ülkenin geri kalanından önemli ölçüde daha yüksek. Bir Beta Dünya Şehri, kozmopolit ve rekabetçi olarak kabul edilir. Tarih ve kültür açısından zengin olan Meksika’nın en gelişmiş şehirlerinden biridir.

Şehrin Ekonomisi

Önemli bir sanayi ve iş merkezi olan şehir, Grupo Avante, Lanix Electronics, Ocresa, CEMEX, Vitro, OXXO, FEMSA, DINA SA, Cuauhtémoc Moctezuma Bira Fabrikası ve Grupo ALFA gibi birçok Meksikalı şirkete de ev sahipliği yapıyor. Monterrey ayrıca Cognizant, Siemens, Accenture, MSCI, Ternium, Sony, Toshiba, Carrier, Whirlpool, Samsung, Toyota, Babcock & Wilcox, Daewoo, British American Tobacco, Nokia, Dell, Boeing, HTC, General gibi uluslararası şirketlere de ev sahipliği yapmaktadır. Electric, Johnson Controls, Gamesa, LG, SAS Enstitüsü, Grundfos, Danfoss, Qualfon ve Teleperformance, diğerleri arasında.

Monterrey, Meksika’nın kuzeydoğusunda, Sierra Madre Oriental’in eteklerinde yer almaktadır. Monterrey’in kesintisiz yerleşimi 1596 yılında Diego de Montemayor tarafından kuruldu. Meksika Bağımsızlık Savaşı’ndan sonraki yıllarda, Monterrey önemli bir iş merkezi haline geldi. Fundidora Monterrey’in kurulmasıyla şehir büyük bir endüstriyel büyüme yaşadı.

Monterrey

Advertisement

Coğrafi Konumu

Monterrey şehri, kuzeydoğu Nuevo León eyaletinde deniz seviyesinden 540 metre (1,770 ft) yüksektedir.İspanyolca’dan İngilizceye çevrilen Monterrey, şehrin topografyasını ve onu çevreleyen büyük dağları ifade eden “Kral Dağı” dır. Santa Catarina Nehri – yılın büyük bir bölümünde yüzeyde kuruyan, ancak akan yeraltı suyuyla – Monterrey’i doğudan batıya ikiye böler, şehri kuzey ve güney yarısına ayırır ve şehri San Juan Nehri’ne ve Rio Grande’ye dökülür.

Monterrey, kuzeydeki San Nicolás de los Garza, García ve General Escobedo’nun bitişiğindedir; Doğuda Guadalupe, Juárez ve Cadereyta Jiménez; Güneyde Santiago; batıda San Pedro Garza García ve Santa Catarina. Birleştirilmiş büyükşehir nüfusu 4.080.329’dan fazladır.

Monterrey, Sierra Madre Oriental sıradağlarının eteklerinin kuzeyinde yer alır. Küçük bir tepe, Cerro del Topo ve daha küçük Topo Chico, San Nicolás de los Garza ve Escobedo’nun banliyölerinde. Şehrin batısında, mitleri ile birkaç piskoposun profiline benzeyen Cerro de las Mitras (Mitres Dağı) yükselir.

Cerro de la Silla (Saddle Dağı) şehrin doğusundaki manzaraya hakimdir ve şehrin önemli bir sembolü olarak kabul edilir. Santa Catarina nehrinin güneyinde Cerro de la Loma Larga, Monterrey’i San Pedro Garza García banliyösünden ayırır. Nehrin kuzeyindeki Cerro del Obispado’nun zirvesinde, Meksika-Amerikan Savaşı’nın en önemli savaşlarından birinin bulunduğu tarihi Piskopos Sarayı var.

Monterrey

Gezilecek Yerleri

 • ***1996 ile 2007 yılları arasında inşa edilmiş yapay bir nehir olan Santa Lucía Riverwalk. Şu anda Macidlaza’ya Fundidora Parkı ile katılıyor.
 • ***Cerro de la Silla (Eyer Dağı).
 • ***Dünyanın en büyük meydanlarından biri olan Macroplaza, dikkat çekici anıtlar, yeşil alanlar ve binalar içeren şehrin kültürel ve idari kalbidir.
 • ***Şehrin bir başka ticari markası olan Faro del Comercio (Deniz Feneri). Bu anıtlar geceleri kentin etrafında yeşil bir lazer yayar.
 • ***Barrio Antiguo (eski şehir) Monterrey şehrinin tarihi kent merkezidir. 17., 18. ve 19. yüzyıllardan kalma eski evler korunmuştur. Günümüzde orada barlar, kafeler, sanat galerileri ve restoranlar bulunmaktadır. Her yıl Kasım ayında Festival Cultural Barrio Antiguo, ulusal ve uluslararası sanatçılar ve sanatçılar ile gerçekleşirdi, ancak artık Eylül ayında gerçekleşecek olan Internacional de Santa Lucia Festivali ile değiştirildi.
 • ***Modern Sanat Müzesi, dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar ve ziyaretçiler için farklı ortamlar yaratmak amacıyla Ricardo Legorreta tarafından tasarlanan post-modern bir Meksika mimarisidir.
 • ***Monterrey’s Inukshuk, yüksek Arktik’teki bu taş anıtların Kanada dışında bulunan sadece bir avuç otantik örneğinden biridir. Heykel, 2007 yılında ünlü Inuit sanatçısı Bill Nasogaluak tarafından yerinde oluşturuldu ve Kanada Ticaret Odası ve Kanada Hükümeti’nden Nuevo León eyaletine bir armağan oldu.
 • ***Fundidora Park, eski döküm binaları, 120 hektarlık doğal ortam, yapay göller, oyun alanları, alternatif sinema (Cineteca), müze (Fotoğraf Koleksiyonu, Devlet Plastik Sanatlar Koleksiyonu, Sergiler ve Alanlar), otel, oditoryum ve Kongre Merkezi.
HARİTASI

Advertisement
 • ***Puente de la Unidad (bazen Puente Atirantado olarak da adlandırılır) Santa Catarina Nehri’ni geçen ve San Pedro Garza García’yı Monterrey ile birleştiren bir asma köprüdür.
 • ***Alfa Planetarium, Latin Amerika’da ve dünyada dördüncü olan ilk IMAX kubbesidir.
 • ***Nuevo León Hükümet Sarayı, valilik bürosunun bulunduğu Neoklasik mimarinin pembe bir mermeri.
 • ***Mirador del Obispado, Anıtsal bir bayrak ve Palacio del Obispado (Piskopos Sarayı) içindeki müze gibi halka açık, doğal bir gözcü içeren El Cerro del Obispado (Bishopric Hill).
 • ***ITESM, ITESM, ülke çapında ITESM sisteminin yönetimini barındıran iki farklı bina CEDES’e ve ana bilgisayar sınıfını ve diğer ofisleri barındıran CETEC’e sahiptir.
 • ***Cuauhtémoc Moctezuma Bira Fabrikası (Cervecería Cuauhtémoc Moctezuma), 19. yüzyıl binaları ve ulusal Beyzbol Onur Listesi’nin (Salón de la Fama) bulunduğu yerdir.
 • ***Santiago ve El Cercado kasabalarının yakınındaki dağlarda, yaklaşık 35 km (22 mi) güneyindeki Cola de Caballo (At Kuyruğu) şelalesi.
 • ***Cola de Caballo şelalesine giderken (Carretera Nacional, Ciudad Victoria, Tamaulipas’a gidiyor), Santiago, Presa Rodrigo Gomez veya “La Boca” (“La Boca” Barajı) yeşil tepelerin arasında yer alıyor .
 • ***Meksika Tarihi Müzesi, Meksika kültürel mirasının tarihi içeriğini yayma amacını yerine getirerek, Cumhuriyetin en çok ziyaret edilen müzesidir.


Leave A Reply