Montpellier Nerededir? Fransa’nın Montpellier Kenti Hakkında Genel Bilgiler

0

Fransa’da bulunan Montpellier hakkında bilgiler. Montpellier şehrinin coğrafi ve iklimsel özellikler nelerdir? Montpellier ilindeki turistik faaliyetler.

Montpellier - Fransa

Montpellier – Fransa

Montpellier, Akdeniz’deki Fransa’nın güney sahiline yakın bir şehirdir. Hérault bölümünün başkentidir. Occitanie bölgesinde yer almaktadır. 2016 yılında kentte 607.896 kişi, kentte ise 281.613 kişi yaşamıştır. Nüfusun yaklaşık üçte biri, üç üniversite ve şehirdeki üniversite çerçevesi dışındaki üç yüksek öğretim kurumundan gelen öğrencilerdir.

Advertisement

Coğrafya

Kent, Akdeniz kıyısından iç içe, 10 km (6 mil), Lez Nehri üzerinde yer almaktadır. Aslen Monspessulanus olan şehrin adının, monteli pele (bitki örtüsü zayıf olduğu için çıplak tepe) ya da le mont de la colline (tepenin dağı) için durduğu söylenir. Montpellier, Marsilya’dan 170 km, Toulouse’dan 242 km (150 mi) ve Paris’ten 748 km (465 mi) uzaklıktadır.

Montpellier’in en yüksek noktası, 57 m yükseklikte (187 ft), Place du Peyrou’dur. Şehir, iki tepeye, Montpellier ve Montpelliéret üzerine kuruludur, bu nedenle sokaklarından bazılarında irtifa farklılıkları vardır. Bazı caddeleri de çok dar ve eskidir; bu da daha samimi bir his verir.

İklim

Montpellier, ılıman, nemli kışlar ve ılık, kurak yazlar ile Akdeniz iklimi (Köppen Csa) ‘ne sahiptir. Aylık ortalamalar Ocak ayında 7,2 ° C (45,0 ° F) ile Temmuz ayında 24,1 ° C (75,4 ° F) arasındadır. Yağış yaklaşık 630 milimetredir (24.8 inç) ve sonbahar ve kış aylarında en iyidir, ancak yaz aylarında da yoktur. Aşırı sıcaklıklar, 5 Şubat 1963’te kaydedilen ± 17,8 ° C (± 0,04 ° F) ile 28 Haziran 2019’da 43,5 ° C’ye (110,3 ° F) kadar değişmiştir.

Çevredekiler

Montpellier, 2001’den beri yedi resmi mahalleye, kendileri de mahallelere bölünmüştür. Her birinin bir mahalle konseyi var.

Advertisement
  • Montpellier-merkezi: tarihi merkez (Écusson), Comédie, Gares, Faubourg Boutonnet, Saint-Charles, Faubourg Saint-Jaume, Peyrou, Les Arceaux, Figuerolles, Faubourg du Courreau, Gambetta, Clémenceau, Méditerranée, Strazburg, Le Triangle, Le Triangle, Fransa Polygone, Antigone, Nouveau-Monde, Balonlar Parc, Les Aubes, Les Beaux-Sanat, Saint-Lazare.
  • Croix-d’Argent: Toulouse Caddesi, Croix d’Argent, Mas Drevon, Tastavin, Lemasson, Garosud, Mas de Bagnères, Mas Nouguier, les Sabinler, Lepic, Pas du Loup, Estanove, les Bouisses, Val-de-Crozes Bagatelle.
  • Les Cévennes: Les Cévennes, Alco, Le Petit Bard, Pergola, Saint-Clément, Clémentville, Las Rebès, La Chamberte, La Martelle, Montpellier Köyü, Les Grisettes, Les Grèzes.
  • Mosson: La Mosson, Celleneuve, La Paillade, Les Hauts-de-Massane, Le Grand-Mail, Les Tritons.
    Hôpitaux-Facultés: Malbosc, Saint-Priest, Euromédecine, Zolad, Plan des 4 Seigneurs, Hôpitaux, IUT, Père Soulas, Üniversiteler, Vert-Bois, Hauts de Boutonnet, Aiguelongue, Adalet, Parc zoologique de Lunton, Agropolis.
  • Liman-Marianne: La Pompignane, Richter, Millénaire, Jacques Cœur, Konsolosluk Mer, Grammont, Odysseum, Montaubérou, La Méjanelle, Cambacérès.
  • Yer: Les Prés d’Arènes, Palavas Caddesi, La Rauze, Tournezy, Saint-Martin, Les Aiguerelles, Pont-Trinquat, Cité Mion.

Kültür

Şehir, birçok öğrenci olduğu için kültürel etkinliklerin merkezidir. Montpellier’in iki büyük konser salonu var: Le Zenith Sud (7.000 koltuk) ve L’Arena (14.000 koltuk). Le Çorum kültür ve konferans merkezinde üç konferans salonu var.

Radio de France France ve Montpellier festivali, Montpellier’de düzenlenen bir opera ve diğer müzik festivalidir. Festival, opera, konserler, filmler ve konuşmalar da dahil olmak üzere yaklaşık 150 etkinlikle klasik müzik ve caz üzerine yoğunlaşıyor. Bu etkinliklerin çoğu ücretsizdir ve şehrin tarihi avlularında veya Le Corum’un tarihi şehir merkezinin yakınındaki modern konser salonlarında düzenlenir.

Yıllık Cinemed, sonbaharda düzenlenen Uluslararası Akdeniz Film Festivali Montpellier, Cannes Film Festivali’nden sonra ikinci en büyük Fransız film festivali. 1979’dan bu yana düzenlenen, 200’den fazla uzun ve kısa film, belgesel, animasyon filmi, fragman ve özel bir öğrenci filmi programı gösterileri sunuyor. Diğer etkinlikler arasında panel tartışmaları, sergiler ve toplantılar yer alır. Mekanlar Le Çorum ve sinema salonlarını içerir.


Leave A Reply