Moose Irmağı Nerededir? Coğrafi Konumu Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Moose Irmağı nerededir? Kanada’nın Moose Irmağı (Nehri) nin coğrafi konumu, özellikleri, çevresinde yerleşim, uzunluğu hakkında bilgi.

Moose Irmağı

Moose Irmağı (Nehri)

Moose Nehri Kanada Ontario, Hudson Plains ecozone bir nehirdir. Nehir, Mattagami ve Missinaibi Nehirlerinin kavşağının 100 km kuzeydoğusunda James Körfezi’ne akar. Drenaj havzası 108.500 kilometrekaredir ve ortalama 1.370 metreküp deşarj oranına sahiptir. Mattagami Nehri’nin başından sayılırsa tam uzunluğu 547 kilometredir.

Bu nehir, kürk ticareti günlerinde Superior Gölü’ne giden su yolunun bir parçasını oluşturdu. Nehrin ağzına yakın olan Moose Fabrika Adası’nda bulunan Moose Fabrikası, Hudson Körfezi Şirketi’nin ve Ontario’nun ilk İngiliz yerleşiminin kürk ticaret postasıydı. Nehrin kuzey kıyısında yer alan Moosonee, Ontario Cochrane’de başlayan Polar Bear Express demiryolu güzergahının kuzey ucudur.

HARİTASI

Moose Nehri Kuş Cenneti

Moose Nehri Kuş Cenneti, Moose Nehri’nin ağzında yer alır ve Gemi Kumları Adası’nı ve nehir ağzının doğu düzlüklerinde bir parça arazi içerir. 14.60 km2’lik sığınak, Göçmen Kuşlar Sözleşmesi Yasası kapsamında korunmaktadır ve Mayıs 1987’de uluslararası öneme sahip bir sulak alan (Ramsar Sözleşmesi) olarak adlandırılan Güney James Bay sulak alan kompleksinin bir parçasıdır.

Advertisement

Bu alan yıllık su kuşları döngüsünde önemli bir rol oynamaktadır. Hudson ve James koylarının huni şeklindeki taslağı, Kuzey Kutbu’ndan göç eden kuşların, özellikle sonbaharın sonlarında, geniş kıyı sulak alanlarının, daha az kar kazının göçü için kritik evreleme ve tüy dökümü alanları sağladığı, her sonbaharda James Bay’in güney ucunda yoğunlaşmasına neden olur. Kırmızı düğüm, kısa gagalı dowitcher, dunlin, büyük sarı ayaklar, küçük sarı ayaklar, kırmızı dönüşler ve Amerikan altın cılıbıtları gibi göz kamaştırıcı ördekler ve kıyı kuşları bulunur.

Moose Nehri yerleşimi

Polar Bear Express demiryolu güzergahının 142 milinde Moose Nehri adı verilen küçük bir yerleşim vardır. Bu yerleşim, Moose Nehri’ni geçen büyük bir demiryolu köprüsünün hemen önündedir ve Polar Bear Express demiryolu rotasında bir duraktır. Moose Nehri köprüsü 1930’larda inşa edildi ve yerleşim o zamanlar çok daha büyük bir topluluktu. Şu anda 142 milindeki Moose Nehri durağı, yerleşim sakinleri için ve kayıkçılar için bir toplama ve bırakma alanı olarak kullanılmaktadır.


Leave A Reply