Mordovan Nerededir?

0
Advertisement

Rusya’da bulunan Mordovan hakkında kısa bilgi.

Mordovan, Rusya Federasyonumda özerk cumhuriyet. Yüzölçümü 26. 200 km2, başkenti Saransk. Orta Volga Havzası’nın güney ve batı kesimlerinde uzanır. Mokşa Irmağı’nın çaprazlama aştığı merkezi yayla, kara toprakla (çernozyom) kaplıdır. Geçmişte yoğun ağaçlarla kaplı olan topraklar, günümüzde verimli tarım alanlarına dönüştürülmüştür.

Tarım ve hayvancılığın yanı sıra arıcılık, hem eski hem yaygın bir uğraştır. Başta tarım ve orman ürünleri olmak üzere, endüstri çeşitlilik gösterir. Düşük kalorili turba kömüründen enerjide yaralanılır. Nüfusun büyük çoğunluğu Ruslar, geri kalanını Mordvinler ve Tatarlar oluşturur. Başkent Saransk’ın yanı sıra Ru-zayevka öteki başlıca büyük yerleşim merkezidir. Moskova-Kuybişev demiryolu, Mordvinya’dan geçer.

Tarih. Fin-Ugur soyundan gelen Mordovinlerin yaşadıkları, Mordvinya toprakları, 13. yüzyılda, Ryazan ve Nijni-Novgorod prenslileri tarafından ele geçirildi, bu tarihten sonra Mordovinler, Rus egemenliğine girdiler. 1928’de Mordinya, Orta Volga Toprağı sınırları içine alındı. Ocak 1930’da özerk bölge, 20 Aralık 1934’te özerk cumhuriyet konumu kazandı.


Leave A Reply