Morfin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Morfin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Morfinin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Morfin neyi tedavi eder?

morfin

Morfin

Bu ilaç orta ila şiddetli ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılır. Morfin, opioid (narkotik) analjezikler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Vücudunuzun acıyı nasıl hissettiğini ve tepki verdiğini değiştirmek için beyinde çalışır.

Morfin SÜLFAT nasıl kullanılır?

Morfin almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan alın. Bu ilacı yiyecek olsun veya olmasın alabilirsin. Bulantı varsa, bu ilacı yiyecekle almaya yardımcı olabilir. Doktorunuza veya eczacınıza bulantıyı azaltmanın diğer yollarını sorun (mümkün olduğunca az kafa hareketiyle 1-2 saat uzanmak gibi).

Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın. Dozu nasıl kontrol edeceğinizden veya ölçeceğinizden emin değilseniz eczacınıza veya doktorunuza sorun.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Dozunuzu artırmayın, ilacı daha sık almayın veya reçetelenenden daha uzun süre kullanmayın. Yönlendirildiğinde ilacı uygun şekilde durdurun.

Ağrı ilaçları, ilk ağrı belirtileri ortaya çıktığında kullanılırsa en iyi sonucu verir. Ağrı kötüleşene kadar beklerseniz, ilaç da işe yaramayabilir.

Devam eden ağrınız varsa (kanser nedeniyle), doktorunuz sizi uzun etkili opioid ilaçları almaya yönlendirebilir. Bu durumda, bu ilaç sadece gerektiğinde ani (atılım) ağrı için kullanılabilir. Bu ilaçla diğer ağrı kesiciler (asetaminofen, ibuprofen gibi) de reçete edilebilir.

Bu ilacı aniden durdurmak, özellikle uzun süre veya yüksek dozlarda kullandıysanız, yoksunluğa neden olabilir. Yoksunluğu önlemek için doktorunuz dozunuzu yavaşça düşürebilir. Huzursuzluk, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (anksiyete, uyku sorunu, intihar düşünceleri dahil), göz sulanması, burun akıntısı, bulantı, ishal, terleme, kas ağrıları veya ani davranış değişiklikleri gibi yoksunluk belirtileriniz varsa derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Bu ilaç uzun süre kullanıldığında, işe yaramayabilir. Bu ilaç iyi çalışmıyorsa doktorunuzla konuşun.

Birçok insana yardımcı olsa da, bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Bir madde kullanım bozukluğunuz varsa (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi) bu risk daha yüksek olabilir. Bağımlılık riskini azaltmak için bu ilacı tam olarak reçete edildiği gibi alın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Advertisement

Ağrınız düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin.

Yan etkiler

Bulantı, kusma, kabızlık, baş dönmesi, uyuşukluk veya terleme görülebilir. Bu ilacı bir süre kullandıktan sonra bu yan etkilerin bazıları azalabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Kabızlığı önlemek için diyet lifi yiyin, yeterince su için ve egzersiz yapın. Ayrıca müshil almanız gerekebilir. Eczacınıza hangi tür müshil türünün sizin için uygun olduğunu sorun.

Baş dönmesi riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: uyku sırasında kesilmiş solunum (uyku apnesi), zihinsel / ruh hali değişiklikleri (ajitasyon, konfüzyon, halüsinasyonlar), şiddetli mide / karın ağrısı, idrara çıkma zorluğu, adrenal bezler iyi çalışmıyor (iştah kaybı, olağandışı yorgunluk, kilo kaybı gibi).

Bayılma, nöbet, yavaş / sığ solunum, şiddetli uyuşukluk / uyanma zorluğu gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Morfin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer opioid ağrı kesici ilaçlara (kodein gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: beyin bozuklukları (kafa travması, tümör, nöbetler gibi), solunum problemleri (astım, uyku apnesi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı-KOAH), böbrek hastalığı , karaciğer hastalığı, zihinsel / ruh hali bozuklukları (karışıklık, depresyon gibi), kişisel veya aile geçmişinde bir madde kullanım bozukluğu (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi), mide / bağırsak sorunları (tıkanma, kabızlık, ishal gibi) enfeksiyon nedeniyle, paralitik ileus), idrara çıkma zorluğu (genişlemiş prostat nedeniyle), pankreas hastalığı (pankreatit), safra kesesi hastalığı.

Advertisement

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Sıvı ürünler şeker, aspartam ve / veya alkol içerebilir. Diyabet, alkol bağımlılığı, karaciğer hastalığı, fenilketonüri (PKU) veya diyetinizde bu maddeleri sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ürünü güvenle kullanmasını isteyin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kafa karışıklığı, baş dönmesi, uyuşukluk ve yavaş / sığ nefes almaya daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Bebeğinizde olağandışı uyku hali, beslenme güçlüğü veya nefes darlığı gelişirse derhal doktora söyleyin. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: bazı ağrı kesici ilaçlar (karışık opioid agonisti / pentazosin, nalbuphine, butorphanol gibi antagonistler), naltrekson.

Bu ilaç uyuşukluğa veya solunum problemlerine neden olabilecek diğer ürünlerle birlikte alındığında ciddi yan etki riski (yavaş / sığ solunum, şiddetli uyuşukluk / baş dönmesi gibi) artabilir. Diğer opioid ağrıları veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete için ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi) gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (amilaz / lipaz seviyeleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.

Advertisement


Leave A Reply