Morsalkım Çiçeği (Wisteria) Dikimi Bakımı Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Morsalkım Çiçeği (Wisteria) nasıl bir bitkidir? Morsalkım Çiçeği nasıl yetiştirilir, su ve güneş ihtiyacı, özellikleri ve bakımı hakkında bilgi.

Morsalkım Çiçeği (Wisteria)

Morsalkım Çiçeği

Morsalkım, (Lat. Wisteria sinensis). İkiçenekliler sınıfının Baklagiller familyasından bir sarmaşık türüdür. Anayurdu Çin’dir. 1825’ten bu yana Avrupa’da yetiştirilir. Sarkık salkım durumunda, mavi-mor, beyaz ya da soluk pembe çiçekleri vardır. Tırmanıcı, odunlu bir sarmaşık olan morsalkımın boyu 20 m’yi bulur. Ömrü 70 yıl kadardır. Avrupa iklimine dayanıklı olduğu için süs bitkisi olarak yetiştirilir. Odunsu dalları çardaklara ve bahçe parmaklarına sarılarak güzel bir görünüm oluşturur. Çiçekleri çok güzel kokuludur

Dikimi

Morsalkım çiçeği verimli, nemli, ancak iyi drene edilmiş toprak ister. Tam güneş görmesi bitkinin gelişimi için çok iyi olur. Morsalkım çiçeği (Wisteria) kısmi gölgede büyüyecek olsa da, muhtemelen çiçek açmayacaktır. Çiçeklerinin açmasını istiyorsanız güneş şarttır. Toprağınız kötü durumda ise, kompost ekleyin.

Çiçeği ilkbaharda veya sonbaharda dikebilirsiniz. Kökün 2-3 katı büyüklüğünde bir çukur kazın ve dikimi yapın. Bitkinin büyüyünce çok ağır olacağını hesaba katarak dikim yapacağınız yeri belirleyin.

Morsalkım Çiçeği (Wisteria)

Advertisement

Wisteria hızla büyüdüğü ve komşularını kolayca ele geçirebileceği için yakındaki bitkileri ezmeyecek bir yer seçin. Wisteria’nın evinize çok yakın dikilmemesini şiddetle tavsiye ederiz! Wisteria asmaları, kafes ya da pergola gibi tırmanmak için çok sağlam bir yapı gerektirir. Olgun bitkilerin desteklerini kıracakları kadar ağır oldukları bilinmektedir, bu yüzden özenle planlayın ve yapınızı yüksek malzemelerle inşa edin.

Bakımı

Bazı bahçıvanlar çiçeklenmeye yardımcı olması için fosfor ilavesi yaparlar. İlkbaharda toprağa birkaç bardak kemik unu dökün ve sonbaharda bir miktar kaya fosfat ekleyin. Nemini korumasına yardım edin, sulamayı ihmal etmeyin. Budama iyi çiçeklenmenin sırrıdır, çünkü morsalkım çiçeği sadece yeni odunlarda çiçek açar. Kış başında kök başına sadece birkaç tomurcuk bırakarak önceki yılın büyümesinin en az yarısını budayın.

Morsalkım

Morsalkım Çiçeği, evcil hayvanlara ve insanlara karşı toksik midir, Zehirli mi?

Evet, wisteria bitkisinin bütün kısımları lektin ve wisterin adı verilen ve evcil hayvanlara ve insanlara toksik olan maddeler içerir. Bu toksinler, mide bulantısı ve ishalden, büyük miktarda tüketilirse ölüme kadar her şeye neden olabilir.

Bu madde özellikle bitkinin tohumlarında yoğunlaşır, bu nedenle bitki çiçeklendikten sonra tohumlarının çıkarılması, evcil hayvanların veya çocukların sık sık yakında olmaması iyi bir fikirdir. Tohumlukların kötü bir tadı veya hemen bir etkisi yoktur, bu yüzden bilinmeyen bir çocuk veya evcil hayvan fazla tüketebilir. Dikkatli olunmalıdır.

Advertisement


Leave A Reply