Mostaganem Nerededir? Konumu Özellikleri İklimi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Mostaganem Nerededir? Cezayir’in Mostaganem şehrinin konumu, özellikleri, iklimi nasıldır? Mostaganem tarihçesi hakkında bilgi.

Mostaganem

Mostaganem

Mostaganem Cezayir’in kuzeybatısında, Mostaganem eyaletinin bir liman kenti ve başkentidir. 11. yüzyılda kurulan şehir, Akdeniz’in Arzew Körfezi üzerindedir. 2014 nüfus sayımından itibaren 245.330 nüfusa sahiptir.

Şehir 11. yüzyılda Murustage olarak kuruldu ancak kökenleri Punic ve Roman zamanlarına kadar uzanıyor. 1516’da Osmanlı amirali Barbarossa tarafından ele geçirildi ve Akdeniz korsanlarının yanı sıra ticari bir liman merkezi haline geldi. 1700 yılında Osmanlı yönetimine girmişti ve 1833’te şehir Fransa tarafından ele geçirildi ve bir garnizon kuruldu. Cezayir 1962’de bağımsız oldu.

Tarihçesi

Mostaganem, Murustaga’nın antik Punic limanına karşılık gelir. Roma İmparatorluğu’nun bir parçası olduktan sonra, bazı kaynaklara göre, imparator Gallienus (253-268) altında Cartennae adını resmen değiştirdi. Bununla birlikte, başka kaynaklara göre, Cartennae (veya Cartenna veya Cartennas), 50 km doğuda modern Ténès’e karşılık gelir. Her durumda, Murustaga, Hıristiyan bir piskopos olduğunda kasabanın bilindiği ve Katolik Kilisesi’nin piskoposluk listesinde adı geçen isimdir. Ayrıca Mostaganem’in modern isminin de altındadır.

Kasaba Almoravid hanedanlığı tarafından fethedildi ve Yusuf ibn Tashfin (c. 1061-1106) yönetimindeki yüksek gücüne ulaştı. Mostaganem daha sonra Tlemcen Zayyanid hanedanı ve Fes Marinid hanedanlığı tarafından yönetildi. 16. yüzyılda, kasaba bir İspanyol istilasına direndi ve Osmanlı Barbaros Hayreddin Paşa’nın gücü altına girdi.

Advertisement

Mostaganem

İklim

Mostaganem soğuk yarı kurak bir iklime sahiptir. Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Mostaganem ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 17.9’dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 347 mm (13.66 in)

Mevcut durum

Şehir, modern güneybatı kasabası Aïn Sefra nehrinin ve kuzeydoğudaki eski Müslüman kenti Tidgit’in bir vadisi ile ikiye ayrılmıştır.

Büyüyen şehre bazıları modern, bazıları sömürge tarzında yeni binalar ekleniyor. Başkent Cezayir’den Oran’a doğru yeni otoyol, Mostaganem’in halka açık bir havaalanı olmadığı için Mostaganem’e başkentten karayoluyla da ulaşmayı kolaylaştıracak. Oran’ı (Mostaganem’den batıya yaklaşık 80 km) bağlayan yol aynı kalacak, her yön karayolunda kalabalık 2 şeritli.

Mostaganem limanı, hükümlerden otomobillere ve boru hatlarına kadar her türlü yükün boşaltılması için kullanılıyor. Cezayir limanlarının çoğunda olduğu gibi, denizcilerin de limandan çıkmasına ve şehri ziyaret etmesine izin verilmiyor. Liman, büyük nakliye gemileri ve balıkçı tekneleri tarafından paylaşılıyor. Balıkçı tekneleri için yeni, daha küçük bir liman inşa edilmiştir, ancak şu anda kullanılmamaktadır.

Advertisement


Leave A Reply