Mozart’ın Cenaze Marşının Hikayesi, Requiem’in Bestelenmesi Nasıl Oldu?

0
Advertisement

Mozart’ın hayatı hakkındaki en bilinen rivayetlerden birisi Cenaze Marşının hikayesidir. Doğruluğu tam olarak ispatlanmasa bile hikaye aşağıdaki gibidir.

Requiem

Mozart’ın Cenaze Marşının Hikayesi

Ünlü Besteci Mozart, çok hasta ve üzüntülüydü. Son günlerinin yaklaştığını hissediyor ve her şeye rağmen dünyadan ebediyen ayrılmak fikri onu perişan ediyordu. Ellerini şakağına dayamış otururken kapı çalındı. Baştan aşağı siyahlar giymiş yüzü maskeli bir adam içeri girdi. Adını veremeyeceği çok meşhur bir şahıs için bir cenaze marşı bestelemesini rica etti. Mozart buna karşılık büyük bir ücret alacaktı ama elini çabuk tutması besteyi en kısa zamanda bitirmesi gerekiyordu.

Bu garip yabancının siparişi Mozart’ın üzüntülerini endişelerini büsbütün arttırmıştı. Siyahlı adamın Azrail’in ta kendisi olduğuna ve besteleyeceği cenaze marşının da kendisi için sipariş edildiğine inanmıştı.
Mozart Cenaze Marşı - Requiem

Mozart büyük bir keder aynı zamanda telaş içinde marşı bestelemeye koyuldu. Ölüm düşüncesi zihnine her gün biraz daha yerleşiyordu. Marşı tamamlamasına meydan kalmadan hayata gözlerini yumdu. Esrarengiz ziyaretçi Mozart’ın hastalığının artmasına sebep olmuştu. Bestecinin dul kalan karısı Constance kocasının ölümüne sebep olan ziyaretçinin Kont Walsegg adında bir asilzadenin uşağı olduğunu öğrenince çok üzüldü. Mozart’ın dostu olan kont, ona bir şaka yapmak istemişti ama, şaka pek acı bir şekilde sona ermişti.

Mozart Kimdi?

Wolfgang Amadeus Mozart (27 Ocak 1756 – 5 Aralık 1791) Avusturyalı bir besteci (müzik yazarı), çalgıcı ve müzik öğretmeniydi. Vaftiz edilmiş tam adı Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophillus Mozart’tı. Leopold ve Anna Maria Mozart’ın en küçük çocuğu olarak Avusturya’nın Salzburg kentinde doğdu. Çok erken yaşlardan itibaren, genç Mozart büyük bir müzikal yetenek gösterdi. Ailesi ve ablası “Nannerl” ile birkaç yıl boyunca kraliyet ve aristokrat seçkinler için performans sergileyerek Avrupa’yı gezdi.

Genç bir adam olarak Mozart, Paris’te kendini bir besteci olarak tanıtmaya çalıştı ancak başarısız oldu. Salzburg Başpiskoposunun mahkemesinde kısa süreliğine çalıştığı Salzburg’a döndü. Huzursuzdu, dehasının farkındaydı ve Salzburg’un yeteneği için çok küçük olduğunu düşünüyordu. Bir miktar başarı ile tanıştığı Viyana’ya taşındı. Constance Weber ile evlendi ve iki oğlu oldu. Kısa ama bilinmeyen bir hastalıktan sonra Viyana’da öldü.

Advertisement

Mozart, hepsi en yüksek kalitede 600’den fazla müzik eseri yazdı. Eserleri arasında Figaro’nun Evliliği, Don Giovanni, Cosi fan tutte ve Sihirli Flüt operaları; E-bemol majör, Sol minör ve Do majör (“Jüpiter”) senfonileri; piyano, keman ve çeşitli nefesli çalgılar için konçertolar; ve sayısız oda parçaları, kilise için eserler, minuetler ve diğer danslar, şarkılar ve Requiem. Mozart, Bach ve Beethoven ile birlikte gelmiş geçmiş en büyük bestecilerden biri olarak kabul edilir.


Leave A Reply