Msta Irmağı (Nehri) Nerededir? Msta Nehri Uzunluğu Konumu ve Özellikleri

0
Advertisement

Msta Irmağı (Nehri) nerededir? Msta Irmağı’nın coğrafi konumu, uzunluğu ve özellikleri nelerdir? Msta Irmağı (Nehri) kaynağı, ekonomik yapısı hakkında bilgi.

Msta Irmağı

Msta Irmağı (Nehri)

Msta (Rusça: Мста), Tver Oblast’ın Vyshnevolotsky, Udomelsky ve Bologovsky Bölgelerinde ve Borovichsky, Okulovsky, Lyubytinsky, Malovishersky, Krestetsky ve Novgorodsky Bölgelerinde ve ayrıca Novgorod Oblastı Rusya’nın Novrov Oblastı kasabasında bir nehirdir. İlmen Gölü’nün bir koludur. 445 kilometre uzunluğunda ve havzasının alanı 23.300 kilometrekaredir. Msta’nın başlıca kolları Berezayka (solda), Uver (sağda) ve Kholova’dır (solda). Borovichi kasabası ve Lyubytino’nun kentsel tipteki yerleşimi, Msta’nın kıyısında yer almaktadır.

Haritası:

Msta’nın kaynağı, Vyshny Volochyok kasabasının hemen kuzeyindeki Valdai Tepeleri’ndeki Mstino Gölü’ndedir. Nehir kuzeye akar, Berezayka’yı soldan kabul eder ve Novgorod Oblast’a girer. Orada Uver’i sağdan kabul eder ve kuzeybatıya döner. Borovichi kasabasından aşağı akışta, Borovichsky ve Okulovsky Bölgesi arasındaki sınırı oluşturur ve hala Okulovsky ve Lyubytinsky Bölgesi arasında aşağı yönlüdür. Sınırdan kuzeye doğru hareket eder ve Lyubytino yerleşiminin akış aşağısında keskin bir şekilde güneybatıya döner. Krestetsky Bölgesi sınırında bir eğri daha yapar ve ağzı Proletarya yerleşiminin akış aşağısındadır.

Msta’nın nehir havzası geniş ve Novgorod Oblastının doğu kısmını ve Tver Oblast’ın kuzeyindeki alanları içermektedir. Borovichi, Bologoye, Udomlya, Okulovka ve Valday kasabaları Msta nehir havzasında yer alır.

Advertisement

Msta Irmağı (Nehri) Tarihçesi – Özellikleri

19. yüzyılın ortalarına kadar, Neva nehri havzasına ait olan Msta, Tsna arasındaki gölün kısa mesafesinden dolayı Baltık ve Karadeniz’i birbirine bağlayan önemli bir su ticaret yolunun bir parçasıydı. Mstino ve Volga’nın sol kolu olan Tvertsa. Bu göller arasındaki portage Orta Çağ’dan gelmişti. 18. yüzyılın başında, Msta ve Tvertsa’yı birbirine bağlayan Vyshny Volochyok Su Yolu inşa edildi. 19. yüzyılın ortalarında, Volga-Baltık Suyolu ve Moskova-Saint Petersburg Demiryolu’nun açılmasından sonra, Msta Nehri’nin bir ulaşım yolu olarak önemi azaldı.

Opechensky Posad ve Borovichi arasındaki 30 kilometrelik bir alandaki akıntılar için de dikkat çekicidir ve popüler bir rafting rotasıdır.

Mstinsky Most selosunun aşağı akışındaki Msta’nın en düşük 134 kilometre (83 mi), Rusya Devlet Su Sicilinde gezilebilir olarak listelenmiştir.


Leave A Reply